101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Prezydenci Polski i Węgier w Kielcach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 22.03.2019 14:05 / Data aktualizacji: 22.03.2019 14:22
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Wizyta prezydentów Polski i Węgier. Powitanie przed WDK

Kielce. Wizyta prezydentów Polski i Węgier. Powitanie przed WDK
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda oraz Janos Ader przyjechali do Kielc. Głowy Państw biorą udział w rozpoczynających się obchodach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Główne uroczystości odbędą się w piątek i sobotę.

Ceremonia powitania prezydentów odbyła się na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Teraz, w Wojewódzkim Domu Kultury, odbywa się spotkanie par prezydenckich.

Głównym wydarzeniem będzie popołudniowa Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, której gospodarzem będzie Kielecki Teatr Tańca.

W części artystycznej zaprezentowany zostanie spektakl "Drewniany Książę", do muzyki wybitnego węgierskiego kompozytora Beli Bartoka. Artystom będzie towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, pod batutą Sebastiana Perłowskiego. 

W sobotę w kieleckiej bazylice katedralnej zostanie odprawiona msza święta, w które udział wezmą obie pary prezydenckie. Nabożeństwo będzie koncelebrowane w językach polskim i węgierskim, przez ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa Jana Piotrowskiego oraz przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrasa Veresa. Następnie w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów, pary prezydenckie odsłonią popiersie Beli Bartoka. Prezydenci mają też wręczyć puchary zwycięzcom młodzieżowego turnieju drużyn piłki ręcznej z Polski i Węgier.

W wydarzeniach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej uczestniczyć ma ponad pięciuset przedstawicieli samorządów z Polski i Węgier. Całość relacjonować będzie 170 dziennikarzy z obu krajów.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony 12 marca 2007 przez węgierski parlament, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution