101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Młodzież zainaugurowała obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Data publikacji: 22.03.2019 15:14
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Koncert inaugurujący Rok Gustawa HerlingaGrudzińskiego w Kielcach w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Przy fortepianie dyrektor placówki Artur Jaroń.

Koncert inaugurujący Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Przy fortepianie dyrektor placówki, Artur Jaroń.
Kielce. 22.03.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Koncert w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach uroczyście zainaugurował obchody Roku Gustawa-Herlinga Grudzińskiego w stolicy regionu. Scenariusz zakładał rozmowę młodych osób, której tematem były życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Część dziewczyn znała tę postać, dla innych była ona zupełnym odkryciem.

Jak przyznaje Kamila Wawrzeńczyk, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia, dzięki przygotowaniom do uroczystości, także ona sama zobaczyła, jak wspaniałym człowiekiem był Herling-Grudziński. - W szkole niestety o nim się nie uczymy. To była naprawdę niesamowita postać. Pisał bardzo poruszające dzieła, był osobą niezwykle uczciwą, pracowitą, po prostu dobrym człowiekiem. Człowiek, który pisał sercem – mówiła.

Doktor Irena Furnal z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, badaczka twórczości pisarza zaznaczyła, że wydarzenia związane z obchodami Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego mają przybliżyć wszystkim sylwetkę autora.

- Starsi, którzy zetknęli się już z twórczością Herlinga-Grudzińskiego byli zainteresowani głównie „Innym światem”, jego wspomnieniami obozowymi, a także komentarzami politycznymi do wydarzeń w Polsce w latach 90-tych. Teraz powinni poszerzyć swoją wiedze, sięgnąć do opowiadań metafizycznych, do esejów o sztuce, o prowincjach włoskich. Bo to jest bogata, i dla samego Herlinga-Grudzińskiego, ważna dziedzina jego twórczości. A młodzi powinni poznać od postaw wszystko, ponieważ pewnie niewiele, albo i nic nie słyszeli do tej pory o pisarzu. A dodatkowo chcielibyśmy w związku z tymi uroczystościami podkreślić związki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Kielecczyzną. Jego pogląd na świat, wyobrażenia o życiu kształtowały się tutaj – podkreśliła

Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach cieszył się, że inauguracja odbywa się w jego placówce. - Jest to poniekąd misja szkoły. Nie tylko uczyć grać, czy śpiewać, ale również współpraca ze środowiskiem. Nasza młodzież aktywnie włączyła się w tę inicjatywę nie tylko artystycznie, ale również poprzez przygotowanie programu. To świadczy, że kształcimy tutaj tych naszych wychowanków, otwartych do społeczeństwa – zaznaczył.

Inicjatorem imprez związanych z obchodami Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Jak wyjaśniła Magdalena Helis-Rzepka ze Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, w organizacji wydarzeń udział bierze 13 jednostek. - To są instytucje, organizacje, stowarzyszenia. Udało nam się porozumieć i stworzyć taki program, który będzie trwał do listopada bieżącego roku. Wtedy zakończymy obchody w Domu Środowisk Twórczych – dodała.

Szczegółowy grafik obchodów poznamy 1 kwietnia. W organizację Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego włączyło się także Radio Kielce.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution