101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Święty Emeryk - ślad Węgier w Świętokrzyskiem [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 22.03.2019 16:25 / Data aktualizacji: 22.03.2019 17:26
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Od lewej prezydent Węgier Janos Ader i prezydent RP Andrzej Duda

Od lewej: prezydent Węgier Janos Ader i prezydent RP Andrzej Duda
Kielce. 22.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda oraz Janos Ader przyjechali do Kielc. Głowy Państw biorą udział w obchodach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Ceremonia powitania prezydentów odbyła się na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie odbyło się spotkanie par prezydenckich i rozmowa w cztery oczy głów państw. Potem prezydenci spotkali się z dziennikarzami.

Posłuchaj konferencji prezydentów Polski i Węgier

Prezydent Andrzej Duda w swojej wypowiedzi zaznaczył, że tegoroczne Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się w Kielcach, mieście tak ważnym dla historii naszego kraju. - Choćby z punktu widzenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Kielce są wpisane w trasę I Kompanii Kadrowej, w tradycję piłsudczykowską. Kielce w związku z tym są wpisane w tradycje odbudowy państwa polskiego. Są też wpisane w wielką tradycję przyjaźni polsko- węgierskiej. To właśnie na ziemi świętokrzyskiej, według legendy, królewicz Emeryk miał zostawić na Świętym Krzyżu relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Stąd nazwa Gór Świętokrzyskich i województwa świętokrzyskiego - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Węgier przyznał, że przed przyjazdem do Kielc zastanawiał się, jakie wątki węgierskie mogą mieć Kielce. Zwrócił już na to uwagę prezydent Duda. - Udało nam się znaleźć wątek księcia Emeryka. Ta tradycja do tej pory trwa. Nie tylko jeśli chodzi o święte relikwie, ale w ogóle się pielęgnuje pamięć jego pobytu w okolicach Kielc. Dla mnie to jest coś nowego, ale bardzo się cieszę, że podczas Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odwiedzamy takie miejsca i odkrywamy takie wątki, które być może były mniej znane - powiedział Janos Ader.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił również uwagę na współpracę z Węgrami w grupie Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej i NATO w ramach bukaresztańskiej "Dziewiątki", która pozwala w sposób rozsądny i zaplanowany realizować rozwój bazy bezpieczeństwa militarnego w naszej części Europy. - Poruszyliśmy temat zakupów systemów antyrakietowych, w perspektywie zakupu samolotów. Węgry je realizują w tej chwili, my bardzo poważnie myślimy o zakupie myśliwców piątej generacji. Mamy przyjętą ustawę, która obliguje nas do podwyższenia wydatków na obronność do 2,5 procent PKB do 2030 roku. Ja przypominam cały czas, że byłoby dobrze, gdyby udało się to zrealizować  do 2024 roku. To jednak zależy od możliwości budżetowych, biorąc pod uwagę także wszystkie inne potrzeby - zaznaczył prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wyraził w Kielcach zadowolenie, że współpraca polsko-węgierska "kwitnie". Podczas spotkania z dziennikarzami Andrzej Duda mówił, że tematem pierwszej rozmowy w cztery oczy z Janosem Aderem była bardzo dobra współpraca gospodarcza naszych państw.

- To wzrost wymiany gospodarczej, która sięgnęła już 10 miliardów euro. To pokazuje, jak dobrze ta przyjaźń pomiędzy naszymi krajami się rozwija. Węgry mają doskonałą sytuację gospodarczą, Polska ma doskonałą sytuację gospodarczą. Polityka w tym zakresie zarówno u nas, jak i na Węgrzech prowadzona jest bardzo skutecznie i cieszymy się, że przekłada się również na współpracę w aspekcie międzynarodowym pomiędzy naszymi krajami. Mamy nadzieję, że będzie się ona dalej rozwijała, bo teraz "kwitnie"- mówił prezydent. 

Głównym wydarzeniem jest Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, której gospodarzem jest Kielecki Teatr Tańca. W części artystycznej zaprezentowany zostanie spektakl "Drewniany Książę", do muzyki wybitnego węgierskiego kompozytora Beli Bartoka. Artystom będzie towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, pod batutą Sebastiana Perłowskiego. Podczas gali prezydent Węgier Janos Ader został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Order przyznano "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczpospolitej Polskiej, za rozwijanie polsko-węgierskiej współpracy".

Prezydent Węgier Jonas Ader został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła BiałegoKielce. 22.03.2019 / Fot. Igor Smirnow / Kancelaria Prezydenta RP

W sobotę w kieleckiej bazylice katedralnej zostanie odprawiona msza święta, w której udział wezmą obie pary prezydenckie. Nabożeństwo będzie koncelebrowane w językach polskim i węgierskim, przez ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa Jana Piotrowskiego oraz przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrasa Veresa.

Głowy państw spotkają się z mieszkańcami na Placu Panny Marii, a następnie w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów, pary prezydenckie odsłonią popiersie Beli Bartoka. Prezydenci mają też wręczyć puchary zwycięzcom młodzieżowego turnieju drużyn piłki ręcznej z Polski i Węgier.

W Dniach Przyjaźni Polsko-Węgierskiej uczestniczyć ma ponad pięciuset przedstawicieli samorządów z Polski i Węgier. Wydarzenie relacjonować będzie 170 dziennikarzy z obu krajów.
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony 12 marca 2007 przez węgierski parlament, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku przyjął przez aklamację Sejm RP.

Od lewej: prezydent Węgier Janos Ader i prezydent RP Andrzej DudaKielce. 22.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution