101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Będą przedterminowe wybory w Końskich? Byli radni skarżą wojewodę

Data publikacji: 22.03.2019 21:41
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Konferencja byłej Rady Powiatu Koneckiego. Od lewej Czesław Kurcbart Andrzej Marek Lenart Helena Obara Bogdan Soboń

Konferencja byłej Rady Powiatu Koneckiego. Od lewe:j Czesław Kurcbart, Andrzej Marek Lenart, Helena Obara, Bogdan Soboń
Końskie. 22.03.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Rozwiązanie Rady Powiatu Koneckiego odbyło się bezprawnie - twierdzą byli już radni. Za całą sytuację obwiniają wojewodę świętokrzyskiego. Zapowiedzieli, że w poniedziałek złożą w tej sprawie skargę na Agatę Wojtyszek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Niewykluczone, że konieczne będzie ogłoszenie przedterminowych wyborów.

Jak informowaliśmy, w środę, 20 marca Rada Powiatu Koneckiego została oficjalnie rozwiązana z mocy prawa. Powodem było niedopełnienie zapisów statutu mówiącego, że zarząd powiatu powinien składać się z czterech członków. Tymczasem przez trzy miesiące zasiadały w nim tylko trzy osoby. O sytuacji poinformowało wojewodę kilku radnych z Końskich.

Były starosta konecki, Andrzej Marek Lenart przyznaje, że co prawda doszło do niedopatrzenia, jednak, jak twierdzi, to nie powinno być powodem do ogłoszenia przedterminowych wyborów. Byli radni podpierają swoją opinię analizą prawną.

- Ustawa o samorządzie powiatowym mówi, że zarząd liczy od trzech do pięciu osób. Ten zapis ma wyższą wagę, niż prawo lokalne. W związku z tym od początku zarząd działał z przekonaniem, że nie łamie prawa - mówią.

Diana Głownia, rzecznik wojewody świętokrzyskiego zaznacza, że o rozwiązaniu rady powiatu w takiej sytuacji mówi prawo i nie wynika to z decyzji wojewody. Potwierdza, że w powiecie koneckim konieczne będzie rozpisanie nowych wyborów.

- Wojewoda świętokrzyski podpisała obwieszczenie o rozwiązaniu z mocy prawa Rady Powiatu w Końskich. Wojewoda ogłosiła, że stało się to 26 stycznia 2019 roku, czyli z upływem trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów, na skutek niepowołania zarządu w terminie - wyjaśnia rzecznik.

Diana Głownia dodaje, że informacja o zaistniałej sytuacji zostanie skierowana do Prezesa Rady Ministrów. Do czasu wyborów rady, powiatem będzie rządzić komisarz.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution