101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wzgórze Zamkowe włączyło się w dni przyjaźni polsko-węgierskiej

Data publikacji: 23.03.2019 16:34
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Dzień przyjaźni polskowęgierskiej na Wzgórzu Zamkowym

Dzień przyjaźni polsko-węgierskiej na Wzgórzu Zamkowym
Kielce. 23.03.2019 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W stolicy regionu trwają obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W organizację święta włączyło się także Wzgórze Zamkowe. Instytucja dla odwiedzających przygotowała mnóstwo atrakcji. Równo w południe, na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego, otwarta została wystawa plenerowa „PO-We-R czyli Polska-Węgry-Razem”.

Jak informuje dr Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, można się dzięki niej dowiedzieć wielu ciekawostek na temat Węgier, a także naszej wspólnej historii.

- Podczas II wojny światowej Polacy otrzymali bardzo dużo pomocy od Węgrów. Potrafili wbrew temu, że byli w koalicji z hitlerowcami bardzo nam pomóc - zaznacza.

Wystawa bardzo spodobała się odwiedzającym. Wśród nich była pani Maria. - Dużo się można z niej dowiedzieć. Ja mam bardzo duże zaległości z historii, ponieważ jak chodziłam do szkoły to bardzo mało jej uczyli. Były tylko socjalistyczne wykłady - zaznacza.

Później odbyło się wielkie gotowanie przy ognisku „Czardasz na talerzu”. W węgierskie smaki wprowadził uczestników spotkania Maxymilian Przybylski. Jak powiedział, dla gości przygotował swoją wersję zupy gulaszowej. Można było także spróbować langoszy. - To placki drożdżowe smażone na smalcu wieprzowym. Takie początki na wytrawno - zaznacza.

W sali konferencyjnej OMPiO można podziwiać dwie wystawy: Państwowego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie: "Kobiety w Polsko-Węgierskiej historii" oraz "Święty Władysław - historie, legendy, miejsca". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowane są w Polsce od 2007 roku. W Kielcach odbywają się po raz pierwszy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution