101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejni mężczyźni dołączyli do grona szafarzy

Data publikacji: 24.03.2019 07:31
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Biskup Krzysztof Nitkiewicz z nowo mianowanymi nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej

Biskup Krzysztof Nitkiewicz z nowo mianowanymi nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej
Sandomierz. 24.03.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Kolejnych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej ustanowił ordynariusz Diecezji Sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz. Uroczystość miała miejsce w kościele seminaryjnym Świętego Michała.

Do grona szafarzy przystąpiło 20. mężczyzn, którzy wcześniej przeszli odpowiednie przeszkolenie teoretyczne i duchowe. Ich zadaniem jest roznoszenie komunii ludziom starszym lub chorym do mieszkań, szpitali i domów opieki społecznej.

Wśród ustanowionych szafarzy jest, m.in., Mirosław Bąk, który powiedział, że niesienie Chrystusa do drugiego człowieka jest dla niego zaszczytem, ale także niesienie pomocy ludziom potrzebującym. Na ten aspekt zwrócił również uwagę Aleksander Kocaj, który stwierdził, że każdy ma swój czas na ziemi i tylko od danej osoby zależy, w jaki sposób go wykorzysta.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz powiedział Radiu Kielce, że szafarze są wzmocnieniem Kościoła od środka. Ludzie pełniący tę funkcję będą czuli się odpowiedzialni za siebie i swoją parafię. Hierarcha dodał, że w posłudze szafarzy jest coś szczególnego, bo komunia święta to sam Chrystus. 

Działalność takich ludzi jest powrotem do tradycji pierwszych wieków Kościoła. Biskup Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, że już Święty Tarsycjusz i Święty Pankracy, jako młodzi chłopcy roznosili komunię świętą więźniom i chorym. Dodał, że Diecezja Sandomierska jest jedną z ostatnich, które wprowadzają tę posługę.

Rok temu ustanowionych zostało 67 nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej. Kandydatów proponują proboszczowie poszczególnych parafii.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution