101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Elektryczne skutery już są. Będzie ich więcej?

Data publikacji: 24.03.2019 07:34
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Skutery elektryczne
Kielce. 21.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Pod koniec kwietnia prawdopodobnie ruszy w Kielcach wypożyczalnia skuterów elektrycznych. Kieleckie MPK rozważa podpisanie umowy w tej sprawie z dwiema firmami.

Jak informowaliśmy, w lutym zostało już podpisane porozumienie z firmą „Jedenślad”. Tymczasem, jak informuje prezes MPK Kielce Elżbieta Śreniawska, w ostatnim czasie zgłosiła się druga firma chcąca prowadzić w Kielcach taką samą działalność.

- Mamy dylemat, ponieważ nie wiemy za bardzo, jak powinniśmy się w tej sytuacji zachować. Z naszego punktu widzenia mogą działać dwie firmy, natomiast z punktu widzenia mieszkańców Kielc chcielibyśmy mieć taką sytuację, która nie doprowadzi do   chaosu. Może dojść do tego, że ktoś będzie widział skuter jednej firmy, a będzie korzystał z aplikacji drugiej firmy. Najbliższe dni pokażą, w jakim to kierunku pójdzie, ale rozmowy, które prowadziliśmy z tymi operatorami wskazują, że nie mają one przeciwskazań, aby działać równolegle -  mówi.

Elżbieta Śreniawska podkreśla, że początkowo planowano, że flota będzie liczyła 50 skuterów, jednak w takiej sytuacji ta liczba może się podwoić. Na jednym ładowaniu będzie można przejechać od 45 do 80 kilometrów. Baterie będą wymieniać pracownicy MPK. Skutery będą rozlokowane w całym mieście. Pojazdy będzie można wypożyczać i uruchomić za pomocą smartfona ze specjalnym programem.

- Pasażer, który będzie zainteresowany poszuka sobie w aplikacji, gdzie jest zlokalizowany skuter. Na pewno jednym z takich miejsc będzie baza MPK, gdzie będą te pojazdy. Wypożycza, płacąc swoją kartą lub telefonem. Następnie uruchamia skuter i jedzie w takie miejsce, jakie chce - zaznacza.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ze skuterów będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 18 lat. Tożsamość użytkowników weryfikowana będzie podczas rejestracji w usłudze. Osoby chcące wypożyczyć skuter, będą musiały przedstawić uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Weryfikacja będzie potwierdzana także na podstawie danych bankowych.

Ceny za wypożyczenie skuterów będą oscylowały w granicach od 39 do 69 groszy za minutę. Będą one uzależnione od czasu korzystania. Im dłużej, tym taniej. Dodatkowo dostępny będzie także abonament.

Elżbieta Śreniawska zaznacza, że firma „Jedenślad” chciałaby za jakiś czas wprowadzić w Kielcach także wypożyczalnię elektrycznych hulajnóg.

Tymczasem, jak informowaliśmy, w kilku miejscach miasta ustawiono już ponad 50 skuterów elektrycznych, należących do firmy „Blinkee”, zajmującej się ich wypożyczaniem. Akcja marketingowa, która potrwa do końca kwietnia ma zachęcić mieszkańców do korzystania z nowej formy transportu w przyszłości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution