101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Trasy są, ale brakuje infrastruktury

Data publikacji: 24.03.2019 08:44
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spływ kajakowy z Pińczowa do Chrobrza z udziałem księdza biskupa Mariana Florczyka
08.09.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Coraz większą popularnością w naszym regionie cieszą się spływy kajakowe. Gdy pogoda pozwoli pierwsze kajaki wypłyną na świętokrzyskie wody jeszcze w kwietniu.

Jak mówi Andrzej Janik, który prowadzi portal nida.com.pl i organizuje spływy, najpiękniejszymi, a jednocześnie najbezpieczniejszymi rzekami do uprawiania kajakarstwa są Biała i Czarna Nida, Bobrza oraz Kamienna. Są to rzeki płytkie, o przeciętnej głębokości od wysokości kolan do pasa. Zdarzają się nieliczne miejsca, gdzie tworzą się rozlewiska i gdzie, szczególnie na zakolach, może być dużo głębiej.

- Dużą wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa naszych klientów. Każdemu mówimy o zagrożeniach na rzece i co go może czekać. Otrzymują od nas specjalną mapkę, gdzie zaznaczone są przebieg trasy i niebezpieczne miejsca - tłumaczy Andrzej Janik dodając, że uczestnicy obowiązkowo podczas spływu zakładają kapoki bezpieczeństwa.

- Wybieramy takie trasy, które nie są trudne dla uczestników, a jednocześnie są atrakcyjne turystycznie. Najbardziej popularny odcinek o długości 15 kilometrów wiedzie z Morawicy do Wolicy. Kolejny rozpoczyna się w Marzyszu. To bardzo ciekawa trasa ze względów na dużą liczbę zakrętów, roślinność nad wodą i lasy. Warto popłynąć również z Tokarni do Sobkowa i zwiedzić skansen oraz zamek - wylicza organizator spływów.

Niestety, jak dodaje Andrzej Janik, rzeki w Świętokrzyskiem nie są dobrze oznakowane, a infrastruktura pozostawia wiele do życzenia. Brakuje pól namiotowych, gastronomii, czy miejsc, gdzie można przenocować.

Mapa tras spływów kajakowychFot. nida.com.pl

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution