101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Studio Polityczne Radia Kielce: politycy o wyścigu do Parlamentu Europejskiego

Data publikacji: 24.03.2019 13:12
Autor: Katarzyna Podraza , Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Studio Polityczne Radia Kielce
24.03.2019 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Którzy z kandydatów startujących w wyścigu po brukselski mandat z okręgu małopolsko- świętokrzyskiego mają szanse przekonać do siebie wyborców? O tym, m.in., dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Zdaniem posła Andrzeja Kryja z PiS, głosujący w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego widzą, że politycy tej partii są wiarygodni. Świadczą o tym prezentowane w kampanii wyborczej te programy Prawa i Sprawiedliwości, które zostały już zrealizowane. Poseł Kryj, powiedział, że jego ugrupowanie chce, aby polska reprezentacja w Unii Europejskiej była silna.

- Pokazujemy, że w tym co robimy, jesteśmy uczciwi. Co deklarujemy, to później czynimy. Spotykamy się z ludźmi, przedstawiamy założenia „Piątki Kaczyńskiego”. Jeśli spojrzymy na politykę poprzednich rządzących z PO i PSL to zobaczymy, że co innego mówili w kampanii wyborczej, a co innego robili. Można mnożyć przykłady ich niekonsekwencji, a my jesteśmy wiarygodni - mówi gość Studia Politycznego.

Jak dodał, PiS jako pierwsze ugrupowanie przygotowało Deklarację Europejską.

- Chcemy, aby Europa wróciła do swoich chrześcijańskich korzeni. Chcemy, aby w UE były chronione prawa rodzin, będziemy walczyć o to, by równomiernie w Europie były traktowane polskie firmy. Chcemy bezpieczeństwa pod względem energetycznym, nie pozwolimy na niekontrolowany napływ migrantów - zaznaczył poseł Andrzej Kryj.

Piotr Kopacz z Nowoczesnej powiedział, że jeśli chodzi o listę kandydatów tego ugrupowania w wyborach do PE , to nie ma jeszcze ostatecznej wersji, bo rozmowy - jak zaznaczył - jeszcze trwają.

- Być może Nowoczesna będzie miała kandydata z Kielc - mówił Piotr Kopacz, ale nie chciał podać nazwiska. Jeśli chodzi o program wyborczy, partia chce postawić na silną Europę, na bezpieczeństwo.

- Musimy uporządkować Unię Europejską, chcemy Unii, która będzie gotowa na wyzwania 21 wieku - zaznaczył.

Na liście kandydatów Kukiz'15 do PE znajdzie się Magdalena Fogiel-Litwinek. Jak poinformowała, być może będzie również kandydował Paweł Kukiz Szczuciński, związany z województwem małopolskim i świętokrzyskim. Jej zdaniem, polityka Unii Europejskiej ostatnich lat poniosła ogromne fiasko.

- Instytucje unijne powinny zostać poddane kontroli. Porażką jest Brexit, politycy z Brukseli nie potrafili pomóc Wielkiej Brytanii w rozwiązaniu tego kryzysu. To są niepokojące sytuacje. Chcielibyśmy, żeby po tych wyborach weszli nowi ludzie, którzy naprawią tę sytuację. Chcielibyśmy, aby wszystkie państwa były traktowane równo. Chcemy wzmocnić instrumenty demokracji, przeciwstawiamy się biurokracji - dodała.

Z kolei Grzegorz Gałuszka z PSL podkreślił, że Ludowcy mają kandydata pochodzącego z regionu świętokrzyskiego, a nie z innych województw Polski, który bardzo dobrze zna lokalne problemy. W jego opinii Adam Jarubas, były marszałek województwa świętokrzyskiego, to osoba z dużym doświadczeniem. Pytany o to, jaki PSL ma program dla UE stwierdził, że przede wszystkim trzeba wzmocnić pozycję Polski poprzez rozmowy.

- Unia powinna też wspomagać działania polskich rolników i naszych przedsiębiorstw - podkreślił.

Bogusław Sonik, europoseł PO, powiedział, że 6 kwietnia zostanie ogłoszony wspólny program Koalicji Europejskiej. Według niego Unia Europejska musi rozwiązywać problemy, a nie tworzyć nowe.

- Brexit jest wyzwaniem, migracja jest wyzwaniem. W tym celu powinien powstać stały komitet złożony z ministrów spraw zagranicznych. Dzisiaj wyzwaniem jest bezpieczeństwo, chciałbym kontynuować pracę na rzecz ochrony środowiska - dodał.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

Posłuchaj Studia Politycznego Radia Kielce:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution