101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Starachowice - miejsce pełne turystycznych atrakcji

Data publikacji: 24.03.2019 16:02
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
XLVIII Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich

XLVIII Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich
Starachowice. 24.03.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Starachowicach kończy się dziś XLVIII Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich. Impreza corocznie odbywa się w innym miejscu, teraz ponad stu gości miało okazję poznać dziedzictwo powiatu starachowickiego.

Krzysztof Szwed prezes Starachowickiego Koła Przewodników Świętokrzyskich podkreśla, że spotkania dają okazję do pokazywania perełek turystycznych, a przez to promocji regionu.

Przewodnicy mieli okazję zwiedzić opactwo ojców cystersów w Wąchocku, a także Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Tu jedną z głównych atrakcji była wystawa paleontologiczna z odtworzonymi dinozaurami, które żyły na tym terenie. Józef Partyka, emerytowany dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, zwiedzał to miejsce po raz pierwszy. Jak podkreślał – zasoby muzeum to ogromne bogactwo, które trzeba pokazywać na świecie. Znał dotychczas Krzemionki i Dolinę Kamiennej. Muzeum Przyrody i Techniki jego zdaniem daje ofertę turystyczną zarówno dla miłośników przemysłu, jak i przyrodników.

Szczególnym walorem ekspozycji prezentującej prehistoryczne gady jest jej podbudowa naukowa. Dinozaury są odtworzone na podstawie badań naukowych i zachowanych śladów. To nie jest dinopark, pokazujący w uproszczeniu te zwierzęta. Początek temu nurtowi badań dały prace przy budowie zbiornika retencyjnego na Wiórach. Podczas wykopalisk odnaleziono kamienie z doskonale zachowanymi śladami dinozaurów. Je także można oglądać w starachowickim muzeum.

Uczestnicy spotkania mieli okazję także wysłuchać szeregu prelekcji dotyczących atrakcji turystycznych powiatu. Poznali m.in. historię i działanie kolejki wąskotorowej czy historię winnic w województwie. Maciej Linka przedstawił ofertę własnej winiarni oraz kilku innych, działających w okolicach Sandomierza i Opatowa. Można je odwiedzać, poznać pracę winiarzy, kupić lokalne produkty, a nawet zorganizować spotkanie rodzinne. Maciej Linka podzielił się także doświadczeniami z niedawno zakończonych targów w Łodzi. Spotkał się tam z wieloma opiniami, że mieszkańcy Polski nie znają regionu świętokrzyskiego. Dlatego ważne jest pokazywanie ich walorów.

W zjeździe wzięło udział ponad sto osób, głównie z województwa świętokrzyskiego, ale także z Warszawy, Krakowa czy Śląska. W przyszłym roku przewodnicy świętokrzyscy najprawdopodobniej spotkają się w Skarżysku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution