101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Raj dla amatorów wina. W Opatowie będzie winnica

Data publikacji: 25.03.2019 14:04
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

W kwietniu w Opatowie powstanie pierwsza miejska winnica. Będzie znajdować się w okolicy Rynku, by turyści mogli zapoznać się z metodami uprawy winorośli oraz metodami wytwarzania wina.

Gospodarstwo prowadzić będzie Fundacja Świętokrzyskie Winnice. Jak mówi jeden z członków grupy, Maciej Linka, w naszym regionie z powodzeniem można uprawiać winorośl. Obecnie działa 70 winnic, które produkują wina gronowe, począwszy od wytrawnych, przez półsłodkie do słodkich.

20 gospodarstw zaprasza na degustacje. Podczas wycieczek można będzie poznać także pracę winiarzy.

Wino nie jest jednak tanie. Butelka kosztuje powyżej 40 złotych. Cena wynika m.in. z tego, że produkcja w zasadzie w całości odbywa się ręcznie.

- Nasze winnice są firmami rodzinnymi, ręcznie uprawiane są krzewy i zbierane owoce. Samodzielnie winiarze pilnują także procesu fermentacji, później wino butelkują, korkują i naklejają etykiety - mówi.

W wielu tych czynnościach można im towarzyszyć podczas zwiedzania winnic. Oprowadzają najczęściej sami gospodarze, którzy są także pasjonatami swojej dziedziny. Praca w winnicy trwa cały rok, dlatego odwiedzać je można w każdej chwili.

Oprócz tego winiarze organizuje festyny. W tym roku winnice będzie można zwiedzać podczas Nocy Muzeów 18 maja. W pierwszy weekend sierpniowy w Busku odbędzie się Festiwal Wina, a sezon zakończą dożynki winiarskie w listopadzie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution