101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy regionu odznaczeni za pomoc Żydom

Data publikacji: 25.03.2019 17:42
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Anna Garczyńska odbiera medal z rąk Prezydenta RP

Anna Garczyńska odbiera medal z rąk Prezydenta RP
Warszawa. 25.03.2019 / Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Członkowie rodziny Dajtrowskich z Rytwian w województwie świętokrzyskim zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrała w imieniu swoich dziadków, mamy i ciotki Anna Garczyńska.

Odznaczenia zostały przyznane za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w uratowaniu podczas II wojny światowej dwóch rodzin żydowskich, w sumie ośmiu osób.

Historię swojej rodziny pani Anna Garczyńska opowiedziała w jednej z audycji Radia Kielce z cyklu „Polacy ratujący Żydów”: - Moi dziadkowie znali się z rodziną Hauerów, bo moja mama chodziła do nich i dorabiała sobie paląc u nich w szabat w piecu i pomagając. Mama miała wtedy 20 lat. Pewnego dnia Hauer podsłuchał, jak Niemcy mówili, że w nocy będzie w Staszowie łapanka Żydów. Postanowił, że wyprowadzi swoją rodzinę właśnie do moich dziadków: żonę Balcię i czwórkę ich dzieci: Edzię, która miała wtedy 6 lat, Janka - 8 lat, Manię – 10 lat i Salka – 14 lat.
Wcześniej Hauer z Dajtrowskim przygotowali kryjówkę między stajnią, a domem. Pomiędzy ścianami powstała skrytka o szerokości ok 1,5 metra. Wejście było przez strych. Niedługo później Dajtrowscy zdecydowali się przyjąć także młode, żydowskie małżeństwo. Rodziny Hauerów i Wolbromskich ukrywały się u Dajtrowskich przez 2 lata 6 miesięcy i 8 dni. Pani Anna Garczyńska wspomina, że u niej w rodzinie wszystkie dzieci znały tę historię.

- Mojej mamy opowiadania to nie były bajki „O kotku i kogutku”. Zamiast bajek zawsze opowiadała dzieciom i wnukom albo o Wolbromskich, albo o rodzinie Hauerów. Chyba to była dla niej najważniejsza rzecz w życiu. Zresztą, sama mówiła: „Tylko Bóg nas ochronił” – dodaje Anna Garczyńska.

24 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Polakach Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia dla 37 osób zaangażowanych w pomoc Żydom.

O odznaczenie rodziny Dajtrowskich wystąpiła jedna z uratowanych rodzin. Anna i Andrzej Dajtrowscy oraz ich córki Leokadia Kawalec i Maria Węgierska są też odznaczeni przez Yad Vashem medalem: Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Całej historii rodziny Dajtrowskich z Rytwian można wysłuchać na stronie Radia Kielce.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution