101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Cukrzyca coraz groźniejsza. Buskie uzdrowisko sprawdzi kondycję mieszkańców

Data publikacji: 29.03.2019 13:57
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu od lewej Wojciech Lubawski  prezes Uzdrowiska BuskoZdrój marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik

Na zdjęciu (od lewej): Wojciech Lubawski - prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój, marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Buskie uzdrowisko sprawdzi, czy mieszkańcy naszego regionu chorują na cukrzycę. Spółka otrzymała ponad osiem milionów złotych z funduszy unijnych, by przeprowadzić badania u ponad 240 tysięcy mieszkańców województwa.

- Cukrzyca jest podstępnym zabójcą, który rozwija się w społeczeństwach wysoko cywilizowanych – mówił marszałek Andrzej Bętkowski, podczas podpisywania umowy z uzdrowiskiem.

Nie odżywiamy się zbyt mądrze, w efekcie czego przybieramy na wadze, a to główna przyczyna otyłości i cukrzycy. Marszałek dodał, że programy mają zwiększyć świadomość społeczną na temat choroby, a także sprawić, by mieszkańcy regionu byli zdrowsi.

Oferta badań jest skierowana do mieszkańców województwa, w wieku 45-64 lat, którzy w ciągu ostatnich 3 lat nie byli diagnozowani w kierunku cukrzycy, a także osobom z grup ryzyka.

Na zdjęciu (od lewej): Wojciech Lubawski - prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój, marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata JanikFot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

- Po wykonaniu badań, zostanie wytypowanych 40 tysięcy osób, zagrożonych cukrzycą - mówi Wojciech Lubawski, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A.

– Wtedy podejmiemy zaawansowane badania i jeśli potwierdzą one cukrzycę, rozpoczniemy działalność edukacyjną. Fachowcy podpowiedzą pacjentom, jak żyć z tą groźną chorobą, by nie miała skutków śmiertelnych – wyjaśnia prezes.

Z pacjentami zostaną najpierw przeprowadzone wywiady zdrowotne, w tym diagnozujące poziom wskaźnika BMI. Osobom, które zostaną wytypowane do szczegółowych badań diagnostycznych, będzie mierzone stężenie glukozy we krwi. Pod uwagę brane są także kolejne działania, takie jak konsultacje dietetyków i specjalistów od aktywności fizycznej.

Liczba chorych na cukrzycę w Polsce, w przeliczeniu na 100 tysięcy osób wynosi 3769. W województwie świętokrzyskim to mniej, więcej – 3954. Plasujemy się na 4 pozycji w kraju. Przeciętny polski cukrzyk ma 64 lata, choruje od 10 lat, a jego BMI wynosi ponad 31, czyli 6 punktów ponad normę. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution