101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Skutery opanowały Kielce

Data publikacji: 01.04.2019 15:42
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Skutery elektryczne

Skutery elektryczne
Kielce. 01.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Od 1 kwietnia w Kielcach można korzystać z wypożyczalni miejskich skuterów elektrycznych. Do dyspozycji jest 56 jednośladów, które wyjechały na ulice. Usługa jest realizowana dzięki współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z firmą „Blinkee City”, która jest dostawcą skuterów.

Elżbieta Śreniawska, prezes MPK wyjaśnia, że pojazdy będzie można wypożyczać i uruchomić za pomocą smartfona ze specjalną aplikacją firmy Blinkee. Na telefony z systemem operacyjnym Android pogram pobierany jest poprzez Sklep Play. W przypadku smartfonów z systemem iOS poprzez App Store.

Aby zarejestrować się w usłudze potrzebny jest dowód osobisty lub prawo jazdy oraz karta debetowa. Podczas zakładania konta potrzebne będą zdjęcia lub skany dokumentów oraz numery karty płatniczej.

Po założeniu konta wystarczy uruchomić aplikacje blinkee.city. Pierwsze co zobaczymy, to mapa miasta. Na niej zaznaczone są wszystkie dostępne skutery. Klikając w wybrany pojazd dostajemy informacje o stanie naładowania baterii i zasięgu danej maszyny. W systemie skuter można także zarezerwować na czas 15 minut.

Silnik w skuterze uruchomiony jest za pomocą przycisku w aplikacji. Z kolei guzikiem zlokalizowanym po prawej stronie kierownicy możemy otworzyć kufer. Tam znajdują się czepki higieniczne oraz dwa kaski.

Po zakończonej jeździe skuter należy zaparkować w dowolnym, dozwolonym miejscu w wyznaczonej strefie widocznej na mapie w aplikacji. Obszar jest ograniczony do centrum Kielc. Zasięgiem jest zbliżony do strefy płatnego parkowania.

- Dostałam już sygnały, że ta strefa jest za mała, dlatego będziemy sugerować przedstawicielom firmy jej poszerzenie. Myślę, że zweryfikują to najbliższe dni - powiedziała Elżbieta Śreniawska.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ze skuterów będą mogły skorzystać osoby mające ukończone 14 lat i posiadające prawo jazdy kategorii AM.

Osoby, które ukończyły 18 lat w 2013 roku lub później potrzebują prawo jazdy dowolnej kategorii: na skuter, motocykl lub samochód, z kolei osoby, które ukończyły 18 rok życia przed 2013 mogą jeździć na skuterach legitymując się tylko dowodem osobistym.

Skutery, osiągają maksymalną prędkość 45 kilometrów na godzinę. Na jednym ładowaniu można przejechać około 50 kilometrów. Konserwacją sprzętu, wymianą baterii będą zajmowali się pracownicy MPK.

Wynajęcie kosztuje 69 groszy za minutę.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution