101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Od programowania po sztuczną inteligencję. Trwają Kieleckie Dni Informatyki

Data publikacji: 03.04.2019 16:50
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Kieleckie Dni Informatyki w KPT

Kielce. Kieleckie Dni Informatyki w KPT
03.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Warsztaty i dyskusje z udziałem ekspertów branży IT oraz test wiedzy o informatyce dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych – to elementy Kieleckich Dni Informatyki. Przedsięwzięcie organizują wspólnie: Kielecki Park Technologiczny i Politechnika Świętokrzyska.

Zajęcia dla uczniów zostały przygotowane przy współpracy z firmami komputerowymi z regionu świętokrzyskiego. Wojciech Wąsik z firmy Transition Technologies wyjaśnia, że podczas zajęć, młodzież może poznać zasady programowania.

- Przygotowaliśmy trzy rodzaje warsztatów: o ewolucji języka JAVA, bezpieczeństwie aplikacji oraz rozszerzonej rzeczywistości. Z kolei późniejszy test będzie polegał na weryfikacji znajomości języków programowania, baz danych i ogólnej wiedzy dotyczącej informatyki. To wszystko później znajdzie się w pracy w branży IT – mówi Wojciech Wąsik.

Jego zdaniem, Kieleckie Dni Informatyki to dobra okazja do zainteresowania młodzieży branżą IT oraz szkolenia potencjalnych nowych pracowników. Zaznacza, że branża cały czas się rozwija, a zapotrzebowanie na informatyków jest bardzo duże. W przypadku jego firmy rozwijany będzie dział związany z technologiami rozszerzonej rzeczywistości.

- Dosyć mocno inwestujemy, żeby zbudować silną bazę inżynierską właśnie w Kielcach. Widzimy duże możliwości rozwoju technologii rozszerzonej rzeczywistości między innymi w produkcji. Stworzyliśmy np. wdrożenie dla potężnej firmy kosmetycznej. Przygotowaliśmy interaktywny model i symulacje linii produkcyjnej w ich zakładzie. Przedstawicielom firmy dało to dokładny obraz jak nowe urządzenia będą wyglądały bezpośrednio w hali produkcyjnej. Dzięki temu wdrożono kilka zmian w pojęcie, który później został przyjęty – powiedział.

Piotr Wieczorek, uczeń pierwszej klasy w Zespole Szkół Informatycznych w Kielcach stwierdził, że regularnie bierze udział w podobnych spotkaniach i jego zdaniem są one bardzo wartościowe.

- Podobna inicjatywa organizowana jest w Warszawie, też aktywnie uczestniczyłem w tamtych warsztatach. Chciałem zobaczyć, jak to wygląda u nas w Kielcach. Zawsze takie spotkania są wartościowe, ponieważ można spotkać się z pasjonatami. Zawsze poruszana jest tematyka nowych technologii i ciągle można poszerzać swoją wiedzę o tym, co w branży jest niezbędne – powiedział Piotr Wieczorek.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej stwierdził, że organizacje tego typu wydarzeń to inwestowanie w przyszłość. Jak zaznaczył, informatyka jest przyszłością naszego świata, a budowanie zainteresowania tą nauką u młodzieży jest słusznym kierunkiem. 

- Inwestujemy wspólnie w przyszłość tego regionu i miasta – powiedział rektor.

Udział w Kieleckich Dniach Informatyki bierze ponad 150 uczniów i studentów z naszego województwa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution