101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Święto w najmniejszym mieście w Polsce

Data publikacji: 04.04.2019 12:06 / Data aktualizacji: 04.04.2019 20:43
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. Na zdjęciu od lewej przewodniczący rady Miejskiej w Opatowcu  Henryk Kryca burmistrz Opatowca  Sławomir Kowalczyk Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski Jacek Włosowicz  senator Aneta BobowiecStachowicz  z biura poselskiego Michała Cieślaka

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. Na zdjęciu od lewej: przewodniczący rady Miejskiej w Opatowcu - Henryk Kryca, burmistrz Opatowca - Sławomir Kowalczyk, Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski, Jacek Włosowicz – senator, Aneta Bobowiec-Stachowicz – z biura poselskiego Michała Cieślaka
Opatowiec. 04.04.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Opatowcu – najmniejszym mieście w Polsce odbyły się główne uroczystości związane z przywróceniem praw miejskich. Opatowiec stał się ponownie miastem 1 stycznia bieżącego roku.

Dzisiejsze uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym Świętego Jakuba Apostoła. Po nabożeństwie z wieży zegarowej zabrzmiał hejnał miasta, a uczestnicy obchodów przemaszerowali przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. Wieńce zostały złożone także w miejscu upamiętniającym zbrodnię katyńską oraz katastrofę pod Smoleńskiem.

Sławomir Kowalczyk - burmistrz Opatowca podkreślał, że uroczystości to podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w przywrócenie praw miejskich dla Opatowca.

- Dziś przedstawiliśmy bogatą historię Opatowca. Ponadto pokazaliśmy naszym mieszkańcom zachowany do dziś akt nadania praw miejskich, który przechowywany jest w Krakowie. Udało nam się go przetłumaczyć, skopiować i rozdać mieszkańcom miasta - mówi burmistrz.

Wojewoda Agata Wojtyszek zwróciła uwagę, że wydarzenie jest ważne dla całego regionu, odczytała też list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników obchodów.

"Opatowiec może być dumny ze swoich dziejów. W przeszłości był miastem tętniącym życiem, silnym ośrodkiem handlowym, rolniczym, rzemieślniczym. Miejscem wydobywania bogactw naturalnych i krzyżowania się szlaków na Ruś Kijowską, Węgry czy na Śląsk. Wiem, że przywrócenie praw miejskich w 100. lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości było pragnieniem, które udało się zrealizować" - czytamy w piśmie.

Mariusz Gosek - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podkreślał, że Opatowiec jest jednym z siedmiu miast w regionie, które dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości odzyskały w tym roku prawa miejskie.

- Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość. To, co ukazem carskim z roku 1869 zaborca zabrał jako element represji, teraz przywraca rząd PiS. To niezwykły zaszczyt i honor, że po latach my Polacy - patrioci, naprawiamy te błędy - zaznacza Mariusz Gosek.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej imienia Marszałka Piłsudskiego.  Punktem kulminacyjnym uroczystości był koncert światowej sławy pianisty jazzowego - Artura Dutkiewicza, pochodzącego z Ponidzia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution