101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Studenci chcą być dawcami szpiku

Data publikacji: 04.04.2019 14:39
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Akcja rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku

Kielce. Akcja rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku
04.04.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego można zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcję organizuje Fundacja DKMS Polska.

Potencjalnym dawcą komórek macierzystych może zostać osoba od 18 do 55 roku, która waży nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40, przypomina Agata Brudkiewicz, wolontariusz fundacji.

Kielce. Akcja rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku04.04.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Rejestracja polega na wypełnieniu ankiety zdrowotnej oraz pobraniu specjalnym patyczkiem wymazu z wewnętrznej części policzka. Po koło 3–4 miesiącach otrzymamy dokument potwierdzający przystąpienie do bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych. Ważne jest, by była to decyzja w pełni przemyślana. Nie może być podjęta pod wpływem impulsu, czy presji społecznej. Jeżeli otrzymamy telefon z fundacji, to oznacza, że nasz szpik może zostać ofiarowany chorej osobie – wyjaśnia Agata Brudkiewicz. 

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród studentów uniwersytetu. Jak mówią, szpiku nie da się zastąpić, dlatego im więcej osób zarejestruje się do bazy, tym większa szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka i pomoc chorym osobom.

Do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego zarejestrować się będzie można także w piątek. Akcja zostanie ponownie przeprowadzona na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu UJK.

Kielce. Akcja rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku04.04.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Natomiast od poniedziałku do piątku do bazy przystąpić można w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution