101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pracownicze Plany Kapitałowe jak premia

Data publikacji: 04.04.2019 14:57
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Konferencja na temat PPK. Na zdjęciu od lewej Robert Zapotoczny  prezes PRF Portal PPK wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski Bartosz Marczuk  wiceprezes PFR i senator Krzysztof Słoń

Konferencja na temat PPK. Na zdjęciu (od lewej): Robert Zapotoczny - prezes PRF Portal PPK, wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski, Bartosz Marczuk - wiceprezes PFR i senator Krzysztof Słoń
Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Część pieniędzy wpłaci pracownik, drugie tyle otrzyma od pracodawcy i państwa - w taki sposób mają działać Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli program oszczędzania na emeryturę, który od 1 lipca będzie wdrażony w firmach zatrudniających co najmniej 250 osób.

W województwie świętokrzyskim takich przedsiębiorstw jest około 130. Dziś ich przedstawiciele mogli zapoznać się szczegółowo z programem w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, gdzie eksperci przybliżyli zasady jego funkcjonowania.

- Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zakładają trzy filary finansowania: pracownika, pracodawcę i państwo - wyjaśnia Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Comiesięczna wpłata na konto składa się z 2-procentowej kwoty od wynagrodzenia pracownika, 1,5-procentowego wkładu własnego pracodawcy oraz pół procenta od państwa. Dla przykładu – pracownik, który zarabia 4 tysiące złotych brutto, wpłaca na swoje indywidualne konto 80 złotych miesięcznie. Do tego otrzymuje dodatkowo 60 złotych od pracodawcy oraz 20 złotych od państwa, co oznacza, że każdego miesiąca gromadzi łącznie 160 złotych.

Bartosz Marczuk podkreśla, że PPK znacząco różni się od OFE.

– Są to pieniądze, których nie można znacjonalizować. Nie trzeba jak w przypadku OFE odprowadzać części pieniędzy na ubezpieczenie, ponadto pieniądze można wybrać w dowolnym momencie, także przed pójściem na emeryturę - dodaje.

Program dobrze ocenia senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. Jak mówi, ważne jest to, że od samego początku podjęcia pracy, człowiek może poczuć się właścicielem pieniędzy, gromadzonych przez cały okres aktywności zawodowej. Efekt w postaci zgromadzonej sumy na indywidualnym koncie to wymierna tej aktywności.

Kolejne przedsiębiorstwa mają dołączyć do programu w przyszłym roku. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution