101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Połańcu powstał park dębowy

Data publikacji: 04.04.2019 15:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Park dębowy przy Elektrowni Połaniec. Na zdjęciu od prawej Adam Lubera  nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów prezes Enea Połaniec  Lech Żak

Park dębowy przy Elektrowni Połaniec. Na zdjęciu od prawej: Adam Lubera - nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów, prezes Enea Połaniec - Lech Żak
Połaniec. 04.04.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dębowy park powstał przy Elektrowni Połaniec. Dzisiaj posadzono tam 40 sadzonek drzew, w tym jedną pochodzącą ze słynnego dębu Bartek. W ten sposób Enea Połaniec rozpoczęła obchody 40-lecia miejscowej elektrowni.

Prezes Enea Połaniec Lech Żak wyjaśnia, że dęby symbolizują siłę, stabilność i długowieczność, dlatego wybrano te drzewa.

- Chcemy, aby dzieci i inne osoby, które tutaj kiedyś przyjdą, powiedziały: „To jest nasz park, a to jest nasza elektrownia”. To żywy pomnik dla pracowników oraz mieszkańców Połańca, który stanie się trwałym wspomnieniem minionych lat. Tak jak te drzewa teraz, tak kiedyś rosła elektrownia - dodaje Lech Żak.

Jak mówi, jest to jedno z działań proekologicznych, które podejmuje elektrownia.

W zakładzie prowadzona jest modernizacja bloków, służąca ograniczeniu emisji substancji zanieczyszczających powietrze. Najważniejsze zadanie będzie kosztować około 300 milionów złotych. Finansowanie jest już zabezpieczone, w tej chwili trwają rozmowy z firmami, które będą wykonywały prace. Elektrownia musi zrealizować proekologiczne inwestycje do sierpnia 2021 roku, zgodnie z unijnymi wymogami.

Sadzonki do parku, który został dzisiaj założony, przekazało Nadleśnictwo Staszów. Nadleśniczy Adam Lubera jest zadowolony, że elektrownia włącza się w ten sposób w poszerzanie obszarów zielonych. Jego zdaniem, drzewa powinny dobrze rosnąć, ponieważ jest tam dobra gleba, a drzewka posadzono pod okiem specjalistów z Nadleśnictwa. 

W powstawaniu dębowego parku uczestniczyły dzieci z filii nr 2 Przedszkola Samorządowego w Połańcu. Mówiły naszej reporterce, że bardzo lubią parki i lasy, ponieważ można tam spotkać zwierzęta oraz ptaki. Podkreślały, że drzewa są ważne, ponieważ oczyszczają powietrze.

Dzieci dostały też informacje dotyczące sadzenia, rozwoju i pielęgnacji drzew od pracowników Nadleśnictwa Staszów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution