101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Spalarnia odpadów i tężnia solankowa w Starachowicach?

Data publikacji: 04.04.2019 20:18
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Konferencja Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie. Na zdjęciu Beata Gorczyca Paweł Lewkowicz Maria Derra

Konferencja Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie. Na zdjęciu Beata Gorczyca, Paweł Lewkowicz, Maria Derra
Starachowice. 04.04.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Referendum dotyczące utworzenia w Starachowicach spalarni odpadów i budowy tężni solankowej proponuje miastu Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie. Grupa zarejestrowała działalność w lutym tego roku. Jej członkowie deklarują, że nie mają politycznych ambicji, choć część z nich bez powodzenia startowała w minionych wyborach samorządowych.

Prezes Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie Paweł Lewkowicz podczas spotkania z dziennikarzami przedstawił dwa najważniejsze postulaty, nad którymi pracuje. Pierwszy zakłada szeroki dostęp do informacji dotyczących budowy tzw. spalarni śmieci w Starachowicach. Zakład Energetyki Cieplnej pozyskał już zgodę środowiskową na budowę dodatkowego kotła opalanego odpadami. Na razie trwa kompletowanie potrzebnej dokumentacji, a później mogą się rozpocząć starania o pozyskanie środków zewnętrznych na inwestycję. Jej koszt szacuje się na 50 milionów złotych. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie chce zwrócić się do prezydenta Marka Materka i Rady Miasta o przeprowadzenie kampanii informacyjnej zakończonej referendum wśród mieszkańców w sprawie budowy takiego kotła.

Obecnie ta sprawa budzi wiele obaw. Referendum, zdaniem członków stowarzyszenia, mogłoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi na jesieni.

Drugim pomysłem stowarzyszenia jest budowa ogólnomiejskiej tężni solankowej. Takie miejsce znacząco poprawiłoby jakość odpoczynku na świeżym powietrzu, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. To szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy nad Starachowicami rozciąga się smog. Nie wskazano miejsca, w którym taki obiekt miałby powstać, za to – jak mówią członkowie stowarzyszenia – rozeznanie rynku podpowiada, że powinien to być punkt zagospodarowany również pod względem małej architektury. Jego budowa została wyceniona na dwa miliony złotych.

List otwarty w tej sprawie trafi do Biura Obsługi Mieszkańców w starachowickim magistracie, pisma będą skierowane do prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution