101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Starając się o mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży poznają losy patriotów

Data publikacji: 05.04.2019 13:01
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Fotografie z książki Życie dzieło męczeństwo ks. Kazimierza Sykulskiego

Fotografie z książki "Życie, dzieło, męczeństwo ks. Kazimierza Sykulskiego"
Fot. Radio Kielce

Jakub Piasta i Maciej Borkowski, uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie starają się o mandaty do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznych obrad to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie musieli zrealizować projekt, w którym w sposób trwały, upamiętnią losy i działalność posła sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra Ojczyzny.

Ósmoklasiści z Suchedniowa przygotowali materiał poświęcony postaci błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Duchowny urodził się w Końskich. Tam też rozpoczął edukację, którą kontynuował w progimnazjum w Sandomierzu. Do kapłaństwa przygotowywał się w sandomierskim Seminarium Duchownym. Był posłem na Sejm w 1919 roku i kapelanem wojskowym podczas wojny bolszewickiej. Po wybuchu II wojny we wrześniu 1939 pomagał wiernym, uciekinierom i przywiezionym transportami kolejowymi wysiedleńcom. 1 października 1941 został aresztowany przez Niemców. Więziony w Radomiu, a potem przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz - Birkenau, gdzie 11 grudnia tego samego roku został rozstrzelany.  

Ksiądz Kazimierz Sykulski  pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtutti Militari. 13 czerwca 1999 roku został beatyfikowany wraz ze 108 męczennikami przez papieża Jana Pawła II.

Uczniowie podkreślają, że nie wszyscy znają historię tego wybitnego człowieka, dlatego postanowili ją przybliżyć. Tym bardziej, że ksiądz Kazimierz Sykulski pochodził z naszej najbliższej okolicy i zrobił wiele dobrego dla ludzi, Skarżyska - Kamiennej i innych miejscowości, w których sprawował posługę kapłańską. 

Krzysztof Zemeła ze Skarżyska - Kamiennej jest współautorem książki „Życie, dzieło, męczeństwo ks. Kazimierza Sykulskiego”. Historyk podkreśla, że był to kapłan wybitny, żarliwy patriota, człowiek, który dawał przykład innym i w trudnych momentach pracował i pomagał potrzebującym.

- Nie tylko pięknie mówił o patriotyzmie, ale gdy trzeba było dać świadectwo, na ochotnika zgłosił się do wojska podczas wojny z bolszewikami. To był ksiądz, który pojmował swoją pracę i oddanie dla dobra ludzi. W Kamiennej utworzył np. szkołę dziś Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza oraz ochronkę dla dzieci. Miał też dar zjednywania ludzi - wymienia historyk.

Zgłoszenia do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przyjmowane są do 8 kwietnia. Lista najlepiej ocenionych prac zostanie ogłoszona 30 kwietnia, a ich autorzy 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich.

Organizatorem jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłym roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution