101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ponidzie pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej

Data publikacji: 05.04.2019 14:24
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
05.04.2019 Kazimierza Wielka. Uroczystości związane z 79. rocznicą mordu na polskich oficerach w Katyniu

05.04.2019 Kazimierza Wielka. Uroczystości związane z 79. rocznicą mordu na polskich oficerach w Katyniu
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej oddali dziś mieszkańcy Ponidzia. Uroczystości związane z 79. rocznicą mordu na polskich oficerach rozpoczęła msza święta w kościele Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej. Po niej uczestnicy przeszli na plac przed budynek gimnazjum, gdzie pod dębem pamięci oficera Leona Postawki, delegacje złożyły kwiaty.

Łukasz Maderak, zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej, zaznacza, że poprzez obchody pokazujemy pamięć o tych wydarzeniach w historii Polski i co ważne oddajemy cześć tym, którzy zostali zgładzeni.

- Nie wyobrażamy sobie, żeby nie pamiętać o tych, którzy oddali życie za wolną ojczyznę. Zostali pomordowani w bestialski sposób: strzałem w tył głowy. Trzeba pamiętać by takie ludobójstwo nigdy więcej nie miało miejsca - mówił zastępca burmistrza.

Z kolei Jacek Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, tłumaczy, że od wielu lat, ten dzień jest szczególnie ważny dla młodzieży.

- To żywa lekcja historii i postawy patriotycznej. Sądzę, że dla młodzieży to wydarzenie, które powoduje przypomnienie tamtych czasów i powrót do historii, historii, która była dla nas szczególna, ale i bolesna. Kilka chwil, podczas których wracamy pamięcią do tamtych czasów, chwil ciszy, a jednocześnie zadumy, żeby to nie wróciło - mówi Jacek Nowak.

- Naród, który nie pielęgnuje swojej historii przestaje istnieć - mówi z kolei szef powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Miszczyk. - Myślę, że to doświadczenie możemy pielęgnować i  pokazywać. To historia naszych bohaterów, tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, za wolność - mówił Jarosław Miszczyk.

Miejskie obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej zwieńczył spektakl „W obliczu Katynia” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution