101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zachęcali do badań profilaktycznych w kierunku wykrycia nowotworów

Data publikacji: 05.04.2019 21:26
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Akcja profilaktyczna  Kazimierskie Pola Nadziei

Akcja profilaktyczna – Kazimierskie Pola Nadziei
Kazimierza Wielka. 05.04.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Kazimierskie Pola Nadziei - pod taką nazwą odbyła się na rynku w Kazimierzy Wielkiej akcja profilaktyczna zachęcająca do badań profilaktycznych w kierunku wykrycia nowotworów. Jej organizatorki radziły również, jak rzucić palenie oraz uczyły samobadania ciała.

Jak informuje Katarzyna Erbel, opiekunka Szkolnego Koła Caritas w kazimierskiej „Jedynce”, a zarazem pomysłodawczyni akcji, kilka lat temu uważała, że badania profilaktyczne są nieistotne. Od kiedy jednak walczy z chorobą, wie, jak ważna jest profilaktyka.

- Zachęcam ludzi do badań. Do kontrolowania własnego ciała. I to jest główna idea -rozpropagowanie badań profilaktycznych, żeby ludzie nie bali się podchodzić, pytać, przede wszystkim samych badań i rozmów z lekarzem - osobą, która jest w stanie pokierować, gdzie się udać w sytuacji, kiedy zauważą jakąkolwiek zmianę na swoim ciele - mówi Katarzyna Erbel.

Izabela Opalińska ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że zawsze warto się badać. Jak mówi, wiele nowotworów nie daje zewnętrznych objawów, dopóki proces toczy się w początkowym stadium.

- Dzisiaj robiłyśmy cytologię, która jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym, bezpłatnym. Zachęcamy panie miedzy 25 a 59 rokiem życia do tego, żeby się nie bały, a które powinny co 36 miesięcy robić cytologię. Różnie jest, ale generalnie zaglądają, są ciekawe - zaznacza Izabela Opalińska.

Finał akcji odbędzie się w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia przy kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Po mszy wolontariusze będą rozprowadzali żonkile zasadzone jesienią np. przy domu Sióstr Służebniczek czy na skwerze przed siedzibą Urzędu Miasta i Gminy. Żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. Ofiary, złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone na wsparcie Hospicjum im. bł. S. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie.

Organizatorami akcji profilaktycznej są: Gmina Kazimierza Wielka, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Amazonki, Szkolne Koła Caritas działające przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 1 oraz miejscowa Parafia p.w. Krzyża Świętego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution