101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Nietulisku Dużym bociany przynoszą bliźniaki i szczęście

Data publikacji: 06.04.2019 11:46
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Bociany na gnieździe z taczek

Bociany na gnieździe z taczek
Nietulisko Duże. 06.04.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W tej wsi mieszkańcy wierzą, że bociany naprawdę przynoszą dzieci, a także szczęście. Dlatego tak bardzo zależało im na odnowieniu zniszczonego przez wichurę gniazda, które spadło z rosnącej przy drodze lipy. Mieszkańcy Nietuliska Dużego w gminie Kunów są szczęśliwi, że i tej wiosny bociany pozostaną w ich miejscowości.

Uważają, że bocian na wsi to dobrodziejstwo. W ubiegłych latach ptaki przyniosły dwóm rodzinom bliźniaki.

- Wspomagają dzietność - śmieją się mieszkanki ulicy Mostki. Dodają, że bocianów nie można przeganiać, ponieważ to sprowadza nieszczęście. Do Nietuliska przylatują od lat To już trzecie ich gniazdo. Pierwsze uwiły na gruszy. Gwałtowna pogoda zniszczyła gniazdo. Wtedy przeniosły się na niedaleką lipę. Ubiegłoroczna wichura zniszczyła i to gniazdo.

Jak mówi sołtys Nietuliska Dużego, Henryk Jabłoński, mieszkańcy nalegali, aby przed powrotem bocianów, przygotować nowe gniazdo. W prace zaangażowało się wiele osób. Jeden z przedsiębiorców podarował wysoki słup, pozostali zajęli się montażem konstrukcji podtrzymującej gniazdo. Sąsiedzi znaleźli stare taczki, z kolei sołtys, który z zawodu jest spawaczem, dostosował taczki do wymogów gniazda. Kolejne osoby kupiły śruby, przyjechały ciężarowym samochodem z wysięgnikiem i zamontowały nowe gniazdo.

Jak się okazało, gniazdo spełniło oczekiwania boćków. Ochotę na to nowe mieszkanie miały trzy ptaki. Nie obyło się bez walki. Mieszkańcy chwalą się, że co roku w gnieździe pojawia się około czterech jaj. Gdy w lęgowisku zaczyna robić się tłoczno, ptaki rozsiadują się na pobliskich słupach energetycznych.

Dlaczego bociany chętnie osiedlają się w Nietulisku? Być może to kwestia dogodnego położenia, bliskości pól i rzeki Kamiennej, a także, jak twierdzą mieszkańcy, dokarmiania bocianimi przysmakami.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution