101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kieleckie autobusy mają problem. Wszystkiemu winny reset systemu GPS

Data publikacji: 07.04.2019 18:24
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
07.04.2019 Kielce. Tablice na przystankach MPK informujące o problemach z GPS

07.04.2019 Kielce. Tablice na przystankach MPK informujące o problemach z GPS
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

160 autobusów komunikacji miejskiej w Kielcach może jeździć niezgodnie z rozkładami jazdy – tak przynajmniej wynika z informacji wyświetlanych na tablicach elektronicznych przy przystankach oraz aplikacjach mobilnych.

Przyczyną jest ogólnoświatowy reset systemu GPS, który może błędnie wyznaczyć trasę pojazdów, źle określać czas lub nie uwzględnić informacji o natężeniu ruchu drogowego. W system wyposażone są także autobusy komunikacji miejskiej, w których system GPS również zaczął wczytywać błędne informacje. Komunikaty wyświetlane na tablicach sugerują, że autobusy są opóźnione o kilkadziesiąt minut, tymczasem mogą stać na najbliższym skrzyżowaniu.  

Barbara Damian, pełniąca obowiązki dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego informuje, że problem jest bardzo duży. Nie dotyczy jedynie nowych autobusów hybrydowych, których oprogramowania prawdopodobnie były przygotowane na zmianę.

- Nasze autobusy mają olbrzymi problem. Tylko 25 autobusów hybrydowych jest właściwie pozycjonowanych. Pozostałe pojazdy, a jest ich 160 mają błędne pozycje GPS. Na tablicach pojawił się komunikat, aby nie sugerować się informacjami o przyjazdach autobusów. Na chwilę obecną wyłączenie tablic nie jest możliwe -  informuje Barbara Damian.

Dyrektor dodaje jednocześnie, że w związku z problemem zdecydowano także o chwilowym wyłączeniu systemu informacji pasażerskiej na stronach internetowych oraz aplikacjach mobilnych.  

System GPS działa w oparciu o 10-bitowy licznik tygodni. Oznacza to, że jest w stanie zliczyć 1024 wartości, a gdy doliczy do końca, zeruje się. Taka sytuacja miała miejsce w sobotę, spowodowało to między innymi, że część odbiorników GPS zareagowała na zmianę, jak na cofnięcie czasu.

07.04.2019 Kielce. Tablice na przystankach MPK informujące o problemach z GPSFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution