101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Strajk nauczycieli. Co warto wiedzieć

Data publikacji: 07.04.2019 19:43
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Protest nauczycieli

Protest nauczycieli
Kielce. 25.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Według danych Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, nauczyciele z około tysiąca szkół i przedszkoli poparli strajk. Wszystkich placówek oświatowych w regionie jest około 2 tysięcy. To ilu nauczycieli zacznie strajk będzie wiadomo dopiero w poniedziałek, kiedy oficjalnie zgłoszą to dyrektorowi szkoły.

Każdy nauczyciel decyduje o tym indywidualnie i może się okazać, że nawet w szkole, gdzie referendum strajkowe poparła większość pracowników, zajęcia odbywają się normalnie. Mimo to dyrektorzy placówek oświatowych zwrócili się do rodziców z apelem, by nie przyprowadzali dzieci w poniedziałek do szkoły. O to samo apeluje też wielu samorządowców.

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty uspokaja rodziców twierdząc, że nawet jeśli lekcji nie będzie, szkoła ma obowiązek zapewnić dzieciom opiekę. Stąd szkolne świetlice będą czekały na uczniów, których rodzice nie mogli zostawić w domu – mowa przede wszystkim o najmłodszych z klas 1-3. W wielu szkołach zaplanowano zajęcia sportowe lub artystyczne. Będą je prowadzić nauczyciele niestrajkujący lub osoby spoza szkoły, na przykład z Gminnych Ośrodków Kultury.

Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły lub przedszkola, gdy nie ma możliwości zapewnienia opieki dziecka w wieku do 8 lat, rodzice mogą zająć się nim sami i wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy to 80 procent wynagrodzenia.

W przypadku Kielc strajk poparli nauczyciele ze wszystkich szkół oraz 8 przedszkoli. To oznacza, że pozostałe 25 przedszkoli powinno pracować normalnie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution