101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wojewoda i kurator uspokajają: mimo strajku szkoły i przedszkola będą otwarte

Data publikacji: 07.04.2019 20:53
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
05.04.2019 Kielce. ŚUW. Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik i wojewoda Agata Wojtyszek podczas konferencji prasowej

05.04.2019 Kielce. ŚUW. Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik i wojewoda Agata Wojtyszek podczas konferencji prasowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jesteśmy przygotowani na strajk nauczycieli – zapewniła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Po porażce negocjacji między związkami zawodowymi a rządem, poniedziałkowy strajk Związku Nauczycielstwa Polskiego jest już pewny.

Wojewoda świętokrzyski wspólnie z Kazimierzem Mądzikiem, świętokrzyskim kuratorem oświaty uspokajali w piątek rodziców. Kurator zapewnił, że mimo strajku szkoły i przedszkola będą  otwarte.

Jak twierdzi, dyrektorzy placówek mają obowiązek zapewnić opiekę dla dzieci, nawet jeżeli z powodu strajku nie będzie lekcji. Kurator dodaje, że każdy organ prowadzący szkołę zbiera dane na temat liczby strajkujących nauczycieli, ale też przypomina o obowiązku otoczenia opieką dzieci.

Z danych, które ma kuratorium wynika, że do protestu mogą przystąpić nauczyciele z około tysiąca szkół i przedszkoli w naszym województwie. Jak tłumaczy Kazimierz Mądzik, może być tak, że w danej szkole do strajku przystąpi większość nauczycieli, a w innej będą to pojedyncze osoby.

Skali nie znają również dyrektorzy placówek oświatowych. Sylwester Ozga, kierujący Szkołą Podstawową nr 25 w Kielcach, czyli największą podstawówką w mieście, tłumaczy, że dopiero w poniedziałek nauczyciele indywidualnie będą deklarowali, że strajkują lub pracują. On sam ma ponad 1400 uczniów. Zwrócił się do rodziców z prośbą, by jeśli to możliwe starsze dzieci zostały w poniedziałek w domu.

- Natomiast dzieci młodsze oczywiście będą objęte opieką na świetlicy w godzinach pracy szkoły. Informacje w tej kwestii zostały wysłane mailowo rodzicom. Natomiast największą niewiadomą jest dzień jutrzejszy.

Na razie nie wiadomo, czy strajk zakończy się po jednym dniu, czy nauczyciele będą protestowali również w trakcie egzaminów gimnazjalnych, które zaczną się już w środę. Agata Wojtyszek uspokaja, że wszystko wskazuje na to, iż egzaminy będą odbywały się normalnie. Jeżeli w jakieś szkole będzie problem ze znalezieniem nauczycieli do komisji nadzorującej, zastąpią ich wizytatorzy kuratorium, czy urzędnicy mający uprawnienia nauczycielskie. W sumie kuratorium ma listę stu takich ochotników. Są wśród nich Agata Wojtyszek i Kazimierz Mądzik.

Dyrektorzy szkół musieliby podpisać z nimi umowę na kilka dni egzaminów, inaczej jak podnosi ZNP, ich wejście do szkoły byłoby niezgodne z prawem. Jak mówi kurator tacy zastępczy nauczyciele nadzorować będą egzaminy nieodpłatnie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution