101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nauczyciele strajkują. Co z egzaminami? [RAPORT]

Data publikacji: 09.04.2019 08:15 / Data aktualizacji: 10.04.2019 08:38
Autor: Iwona Murawska , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Wiktor Dziarmaga , Michał Kita , Anna Głąb , Marta Gajda , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Kielce. 08.04.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W całej Polsce trwa strajk nauczycieli. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych placówkach? Czy w gimnazjach uda się do jutra uzupełnić składy komisji egzaminacyjnych? Przedstawiamy raport ze świętokrzyskich miast.

KIELCE

Pełnomocnik prezydenta Kielc, Danuta Papaj podkreśla, że urzędnicy sporządzili listę osób, które mają wykształcenie pedagogiczne i w razie potrzeby będą mogły zasiąść w komisjach egzaminacyjnych. W samym ratuszu pracuje około 30 osób spełniających te wymagania. Miasto chce także skorzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, gdzie pracuje około 350 pracowników z wykształceniem pedagogicznym.

Tymczasem w Szkole Podstawowej nr 22 im. Generała Stanisława Maczka w Kielcach sytuacja nie uległa zmianie. Jak informuje Michał Kucmin, egzamin gimnazjalny odbędzie się bez przeszkód, ponieważ do komisji zostaną ściągnięci i zaproszeni nauczyciele z innych kieleckich placówek, którzy nie przystąpili do strajku.

PIŃCZÓW

Egzaminy gimnazjalne w Pińczowie mogą nie dojść do skutku. Zarówno Mirosław Madej, dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Styczniowych w Pińczowie, jak i Paweł Rutkowski, dyrektor gimnazjum nr 2 w Pińczowie informują, że wciąż trwają rozmowy z komitetami strajkowymi i związkami, które mają zadecydować czy nauczyciele wejdą w skład komisji egzaminacyjnych.

- Robimy wszystko, żeby egzaminy się odbyły. Próbujemy opanować sytuację. Zobaczymy jak się dalej to rozwinie. Nauczyciele mówią, że chcą strajkować, rozmawiają i nie dadzą mi teraz jednoznacznej odpowiedzi. Emeryci popierają strajk i nie chcą przeszkadzać nauczycielom. Oczekujemy na dalsze ruchy – zaznacza Paweł Rutkowski.

Jak z kolei informuje Łukasz Maderak, zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej, zarówno w Publicznym Gimnazjum Samorządowym im. Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej, jak i w szkole w Wielgusie strajk nie będzie przeszkodą podczas egzaminów.

STARACHOWICE

Włodzimierz Jedynak, kierownik referatu Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Starachowicach informuje, że nie powinno być z tym problemu.

- Trwa zbieranie informacji o osobach, które mogłyby zastąpić strajkujących nauczycieli. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w pierwsze dwa dni egzaminu uda się zapewnić niezbędną kadrę. Zgłaszają się do pracy przy egzaminach nauczyciele, którzy obecnie nie są czynni zawodowo oraz osoby z przygotowaniem pedagogicznym. Jest siedem takich wniosków - dodał.

W Starachowicach są cztery gimnazja, w każdym potrzebne jest od kilkunastu do kilkudziesięciu nauczycieli.

Anna Salamon, dyrektor Gimnazjum numer 4 informuje, że w środę i czwartek potrzebuje po 12 nauczycieli, a w piątek 18. W części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej uczniowie rozwiązują zadania na arkuszach, część językowa polega na odsłuchaniu nagrania. Uczniowie wybierają różne języki, dodatkowo nie wszystkie sale są przystosowane do odtworzenia nagrań. Dlatego w piątek potrzeba największej liczby nauczycieli.

SKARŻYSKO

Podobnie sytuacja wygląda w Skarżysku, tu gmina prowadzi dwa gimnazja. Izabela Szwagierek, rzecznik Urzędu Miasta informuje, że obecnie trwają rozmowy dyrektorów szkół w celu zapewnienia odpowiednich składów komisji nadzorujących, tu także mają być zaangażowani pracownicy magistratu i jednostek podległych, którzy mają przygotowanie pedagogiczne.

Egzamin gimnazjalny podlega specjalnym procedurom, nauczyciele przechodzą szereg szkoleń, aby je poznać. Osoby, które nie znają tych zasad będą musiały przejść przyspieszone szkolenie.

BUSKO

W drugim dniu nauczycielskiego strajku sytuacja w Busku-Zdroju nie zmieniła się. Wciąż protestuje 14 placówek. Zastępca burmistrza, Michał Maroński twierdzi, że sytuacja jest dość dynamiczna, ale Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój przygotował plan działań na wypadek, gdyby faktycznie opieki w szkołach nie było.

Michał Maroński zapewnia, że w gminie Busko-Zdrój nie są zagrożone egzaminy gimnazjalne. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

- Od 10 do 12 kwietnia, w dwóch gimnazjach oraz 3 szkołach podstawowych, dyrektorzy zaplanowali dni wolne. Zapewniają, że egzaminy nie powinny być zagrożone, bo jest wystarczająca liczba nauczycieli, którzy nie strajkują i są w stanie zasiąść w komisjach egzaminacyjnych - podkreśla.

JĘDRZEJÓW

10 placówek oświatowych: 8 szkół podstawowych oraz Przedszkola nr 2 i 3 strajkują drugi dzień w Jędrzejowie. - Strajk przerwało Przedszkole nr 1, gdzie dziś przyszło 120 dzieci - informuje Ewa Fortunka, kierownik Centrum Usług Wspólnych, które nadzoruje prace placówek oświatowych.

Jej zdaniem, nauczyciele postanowili zapewnić opiekę dzieciom, które zostały w placówce. Niewykluczone, że jutro przystąpią ponownie do strajku, ponieważ mają takie prawo, będąc w sporze zbiorowym.

Do 8 szkół podstawowych, w których dziś trwa strajk, przyszło w sumie 77 uczniów. Podobnie wygląda sytuacja w strajkujących przedszkolach, gdzie w sumie jest 73 dzieci. Zdaniem Ewy Fortunki, dzieci mają zapewnioną opiekę, dlatego miasto nie włącza się w jej organizowanie.

Strajk trwa wciąż w I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i 2 w Jędrzejowie oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym.

W Jędrzejowie strajkuje tylko jedna placówka z klasami gimnazjalnymi. To Szkoła Podstawowa nr 5, gdzie do jutrzejszego testu przystąpi około 130 uczniów. Marta Zarzycka, dyrektor placówki, zapewnia, że część humanistyczna egzaminu na pewno się odbędzie. Przy wsparciu nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym z innych szkół, gdzie nie ma strajku, udało się skompletować 12 zespołów nadzorujących.

OSTROWIEC

Z kolei kilkunastu nauczycieli w Ostrowcu Świętokrzyskim zrezygnowało z prowadzenia strajku. W 17 placówkach oświatowych od pracy powstrzymuje się niecałe 300 osób. Wczoraj strajkowało 318 pedagogów, na wszystkich 530 zatrudnionych w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach.

Jak informuje Jan Malinowski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Ostrowcu, sytuacja jest dynamiczna. Nauczyciele przynoszą zwolnienia lekarskie, ale mimo to wszystko wydaje się być pod kontrolą. Gorzej może być w kolejnych dniach, zwłaszcza w piątek, kiedy gimnazjaliści przystąpią do egzaminu z języka obcego. W Ostrowcu Świętokrzyskim są 3 samodzielne gimnazja, a w jednej ze szkół podstawowych są odziały gimnazjalne. Na środę i czwartek, czyli dni, w których mają się odbyć egzaminy z języka polskiego i matematyki, są zabezpieczeni nauczyciele do pracy w komisjach. W Ostrowcu powstał bowiem bank kadr, który tworzą niestrajkujący pedagodzy z podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. To oni właśnie będą pilnować uczniów na zbliżających się egzaminach.

Jak podkreśla Jan Malinowski, pierwsze egzaminy na sto procent się odbędą. Inaczej może być w piątek, ponieważ brakuje kilkunastu nauczycieli do nadzorowania egzaminu z języka obcego. Jak informuje nasz rozmówca, problem kadrowy wynika z większej obsady komisji na ten dzień. Uczniowie muszą zostać rozdzieleni do mniejszych sal z uwagi na charakter egzaminu. Trwają wciąż poszukiwania osób, które mogłyby w piątek dołączyć do kadry pedagogicznej niezbędnej, by przeprowadzić egzamin.

STASZÓW

Natomiast jak powiedziała Ewa Kondek, wiceburmistrz Staszowa, sytuacja jest lepsza niż wczoraj. Dziś nie pracuje 171 nauczycieli, a wczoraj było ich 192.

Do strajku nie przystąpiły trzy placówki oświatowe – Przedszkole numer 4 w Staszowie oraz szkoły w Smerdzynie i Wiązownicy Dużej. W pozostałych, czyli strajkujących odbywają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Dzieci mają zapewnioną opiekę.

Pod kontrolą wydają się być także najbliższe dni. Jak mówi Ewa Kondek, nie ma obaw, że nie odbędą się egzaminy gimnazjalne. Te mają zostać przeprowadzone bez problemów w gimnazjach przy Szkole Podstawowej numer 1, przy Szkole Podstawowej numer 2 oraz w Czajkowie. Jak wynika z informacji uzyskanych od dyrektorów szkoły numer 1 oraz szkoły w Czajkowie, liczba nauczycieli, którzy nie strajkują jest wystarczająca, by zapewnić właściwy przebieg egzaminów, W szkole numer 2 niestrajkujących nauczycieli z tej placówki, wspomogą pedagodzy z innych szkół.

WŁOSZCZOWA

W mieście i gminie Włoszczowa egzamin gimnazjalistów zostanie przeprowadzony bez problemów. W szkołach podstawowych nr 1 i 2 we Włoszczowie oraz w Kurzelowie i Koniecznie komisje zostaną właściwie skompletowane.

- Placówki wyznaczą nauczycieli ze swojej kadry- zapewnia burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

SANDOMIERZ

Mimo strajku nauczycieli, przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych w Sandomierzu nie jest zagrożone. Burmistrz Marcin Marzec tłumaczy, że klasy gimnazjalne są w dwóch z czterech funkcjonujących w mieście szkół podstawowych.

Dyrektorzy skompletowali komisje egzaminacyjne z nauczycieli - emerytów, a także ze szkół stowarzyszeniowych. Ponadto szkoły mogą skorzystać m.in. z pracowników Centrum Usług Wspólnych, świetlic środowiskowych, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne- dodaje. Burmistrz Sandomierza uspokaja, że także rozpoczynające się od 12 kwietnia egzaminy ósmoklasistów odbędą się zgodnie z planem.

OPATÓW

W Opatowie tylko w jednej z czterech szkół samorządowych prowadzony jest strajk. Jak informuje Marcin Słapek, zastępca burmistrza Opatowa, akcję protestacyjną prowadzą nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Opatowie.

- Obecnie w SP nr 2 strajkuje ośmiu nauczycieli, dzięki czemu proces edukacyjny nie jest zagrożony, a zajęcia w których we wtorek uczestniczy około 137 uczniów odbywają się normalnie. Również bez zakłóceń odbywają się zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 w Opatowie, Szkole Podstawowej w Kobylanach i Publicznym Przedszkolu w Opatowie - dodaje.

Marcin Słapek zaznacza, że przed przystąpieniem do strajku dyrektorzy szkół zostali zobowiązani przez gminę, o konieczności zapewnienia podwójnej obsady komisji egzaminacyjnej, aby strajk nie zaburzył przebiegu planowanych egzaminów.

MORAWICA

Na terenie miasta i gminy Morawica jest w sumie 10 szkół, z których 5 prowadzonych jest przez gminę. Spośród nich 4 przystąpiły do strajku. Normalnie pracuje tylko jedna szkoła samorządowa, w Obicach.

Jednak jak zapewnia Marcin Dziewięcki, zastępca burmistrza Morawicy, wczoraj wieczorem wszyscy dyrektorzy szkół zgłosili gotowość do przeprowadzenia egzaminu i zapewnili odpowiednią kadrę. Także wczoraj taki komunikat wystosowaliśmy też do mieszkańców naszej gminy – dodał Marcin Dziewięcki.

CHĘCINY

Na terenie gminy Chęciny z 10 szkół  podstawowych tylko jedna przystąpiła do strajku. Tam z 53 nauczycieli strajkuje 9. Natomiast jak zapewnia Robert Jaworski, burmistrz Chęcin, we wszystkich placówkach zapewniona jest odpowiednia liczba kadry do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution