101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowy kurort coraz bliżej

Data publikacji: 09.04.2019 12:28
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych wraz z infrastrukturą do dystrybucji wytwarzanej energii w powiecie kazimierskim

Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych wraz z infrastrukturą do dystrybucji wytwarzanej energii w powiecie kazimierskim
Kielce. 09.04.2019 / Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Będzie ogrzewać budynki i służyć przyszłym kuracjuszom. Kazimierza Wielka zrobiła kolejny krok do budowy ujęcia i basenów wody termalnej. Urząd marszałkowski podpisał z powiatem i gminą umowę na unijne dofinansowanie tych inwestycji.

Wodą termalną z ujęcia w Cudzynowicach będą ogrzewane m.in.: Zespół Szkół Rolniczych, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych, Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych oraz Kazimierski Ośrodek Sportowy. Do tej pory te jednostki były ogrzewane z wykorzystaniem węgla.

Jan Nowak, starosta kazimierski podkreśla, że przyznanie dofinansowania przybliża do stworzenia w Kazimierzy Wielkiej uzdrowiska. W ubiegłym roku została podpisana umowa z zarządem województwa na dofinansowanie budowy otwartego basenu mineralnego. Obecny projekt ma być integralną częścią tej inwestycji. – Ściągamy wodę z Cudzynowic i prowadzimy do Kazimierzy, gdzie ma powstać basen. Budujemy kotłownię termalną i odwiert chłonny, które pozwolą odebrać ciepło z tej wody i potem z powrotem wprowadzić wodę do ziemi – wyjaśnia starosta. Basen będzie ogrzewany z energii cieplnej wydobytej wody.  

Starosta dodaje, że 4 lata temu wykonano odwiert, który pokazał, jak ogromne pokłady wody termalnej znajdują się w powiecie kazimierskim. – Ukazały się nam może i największe pokłady wód termalnych i siarkowych w Europie – mówi starosta. Podkreśla, że ta ilość odróżnia Kazimierzę od Buska, gdzie złoża są mniejsze.   

Marszałek Andrzej Bętkowski zaznacza, że projekt, na który została zawarta umowa, jest innowacyjny i opłacalny. – Wykorzystując wody termalne, można zmniejszyć koszty utrzymania placówek, emitować mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Czystsze powietrze pozwoli zaś aspirować nie tylko Kazimierzy, ale terenom wokół niej do miana uzdrowiska – mówi.

Marszałek dodaje, że strategia województwa świętokrzyskiego na najbliższe lata, która właśnie jest w opracowaniu, zakłada mocny nacisk na turystykę uzdrowiskową. Docelowo w województwie ma powstać trójkąt uzdrowiskowy Solec-Busko-Kazimierza, z którego korzystać będą nie tylko mieszkańcy, lecz także zagraniczni goście.

Oba projekty, stworzenie rurociągu doprowadzającego wodę do basenu, i budowa samego basenu mają zostać zrealizowane do końca 2020 roku.

Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych wraz z infrastrukturą do dystrybucji wytwarzanej energii w powiecie kazimierskimKielce. 09.04.2019 / Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution