101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Strona związkowa odrzuciła propozycje rządu. Strajk kontynuowany

Data publikacji: 09.04.2019 17:20 / Data aktualizacji: 09.04.2019 18:39
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP, IAR
Komentarze
Protest nauczycieli

Protest nauczycieli
Kielce. 08.04.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych ponownie odrzucili propozycje strony rządowej. Kolejna tura rozmów odbyła się w Centrum Dialog. Wicepremier Beata Szydło powiedziała, że rząd podtrzymał swoje propozycje te, które znalazły się w porozumieniu ze związkowcami z oświatowej "Solidarności" podpisanym w niedzielę. Na stole pozostaje także druga część porozumienia zawierająca zapisy o wysokości pensum i związanym z tym wzrostem wynagrodzenia nauczycieli.

- Jego zmiana skutkowałaby w zależności od przyjętej wysokości, między 7700 a 8100 złotych średniego wynagrodzenia dla nauczyciela dyplomowanego. Chodzi o to, aby przebudować cały system. Niestety zostało to odrzucone przez stronę związkową. Jednak nadal podtrzymujemy nasze propozycje, nadal jesteśmy otwarci na to, żeby podpisać porozumienie - mówiła wicepremier.

Beata Szydło dodała, że w tej chwili dla rządu najważniejsze są rozpoczynające się jutro egzaminy gimnazjalne i zaapelowała do nauczycieli o udział w organizacji tych egzaminów.

Wicepremier zaznaczyła, że Ministerstwo Edukacji Narodowej na bieżąco informuje o sytuacji dotyczącej jutrzejszych egzaminów gimnazjalnych. W części szkół nauczyciele prowadzą strajk i są problemy ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych.

- Jeżeli chodzi o egzaminy na bieżąco jesteście państwo informowani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, tam cały czas są dyżury, cały czas są dyżury w kuratoriach, kuratorzy organizują konferencje prasowe i podają informacje na temat egzaminów i komisji - powiedziała Beata Szydło.

Wicepremier zaapelowała również do samorządowców, by w miarę możliwości pomogli w organizacji jutrzejszych testów.

- Samorządy są tak samo odpowiedzialne za organizację systemu oświaty na swoim terenie, więc zwracam się z prośbą do samorządowców, żeby wsparli dyrektorów szkół, a przede wszystkim, żeby wsparli młodzież - zaznaczyła polityk.

Jutro rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. W poniedziałek 15 kwietnia - egzaminy ósmoklasisty.
Wcześniej Beata Szydło wezwała przedstawicieli obu związków do zaakceptowania propozycji, które już przyjęła oświatowa "Solidarność". Zdaniem wicepremier propozycje rządu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli. Porozumienie, które rząd podpisał przedwczoraj z "Solidarnością" oświatową, składa się z pięciu punktów. Zakłada podwyżkę, skrócenie ścieżki awansu zawodowego, ustalenie minimalnego dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 złotych, dodatkowe świadczenie dla stażystów w wysokości 1000 złotych i zmniejszenie biurokracji. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się 30-procentowej podwyżki wynagrodzeń w tym roku.

 

Broniarz: przedstawiliśmy kolejne rozwiązania; kontynuujemy strajk

- Zaproponowaliśmy kolejne rozwiązanie, które jest wyjściem naprzeciw propozycjom rządu – powiedział we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz po spotkaniu ze stroną rządową w CPS "Dialog". Dodał, że ZNP i FZZ podtrzymują decyzję o kontynuacji strajku.

- Jeżeli strona rządowa chciała dzisiaj z nami rozmawiać to byliśmy absolutnie przekonani co do tego, że pojawią się propozycje, które będą choćby korespondowały z tym, o czym mówią związki zawodowe - powiedział Broniarz.

Poinformował, że strona związkowa zaproponowała nowe rozwiązania.

- Chcąc ten pożar ugasić, chcąc zniwelować poczucie napięcia zaproponowaliśmy kolejne rozwiązanie, które odnosi się do kalendarza 2019 r. Było wyjściem naprzeciw propozycjom rządu w kontekście ustawy budżetowej. Nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że jesteśmy w trakcie realizacji budżetu, bo przypomnę po raz kolejny, kiedy budżet został już podpisany, dwa tygodnie później ni stąd ni zowąd znalazło się ponad 21 mld zł - podkreślił.

Dodał, że ZNP i FZZ podtrzymują swoją decyzję o kontynuacji strajku. Podziękował wszystkim pracownikom oświaty, którzy przyłączyli się do strajku za "poświęcenie i gest odwagi".

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution