101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rodzice i uczniowie pełni niepokoju. Kuratorium oświaty uspokaja

Data publikacji: 09.04.2019 18:45
Autor: Katarzyna Podraza , Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś pierwszy dzień egzaminów kończących gimnazjum. Jak mówi Danuta Zakrzewska dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi - młodzi ludzie zmierzą się z częścią humanistyczną.

W województwie świętokrzyskim do egzaminu gimnazjalnego powinno przystąpić 11201 uczniów z 242 szkół. Rano o godzinie 9.00 zaczyna się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, natomiast o godzinie 11.00 egzamin z języka polskiego - zapowiada Danuta Zakrzewska.

Niepokój rodziców i uczniów, którzy przystąpią do egzaminu, budzi trwający strajk nauczycieli. W niektórych placówkach protestuje prawie każdy pracownik. Rodzice boją się, że z tego powodu może zabraknąć osób do utworzenia komisji nadzorujących przebieg egzaminu gimnazjalnego.

Wczoraj wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zwołała w tej sprawie konferencję. Jak zapewniała, szkoły nie powinny mieć problemów z przeprowadzeniem egzaminu. Potwierdzał to Kazimierz Mądzik. Świętokrzyski kurator oświaty informował o około 200 osobach, które są chętne, by zastąpić strajkujących nauczycieli przy nadzorowaniu egzaminu.

- My jesteśmy gotowi dyrektorów szkół wspomóc. Co więcej, rano będziemy dyżurowali i czekali na ewentualne zgłoszenia ze szkół i jeśli będzie brakowało nauczyciela, ktoś go zastąpi. W każdej szkole egzamin gimnazjalny się odbędzie - twierdzi Kazimierz Mądzik.

Z danych, które otrzymało kuratorium od dyrektorów szkół wynika, że nikt z rezerwowej listy nie będzie potrzebny. Jak mówi Kazimierz Mądzik, wszystkie placówki poradziły sobie ze skompletowaniem nauczycieli. W niektórych przypadkach będą to niestrajkujące osoby z sąsiednich szkół.

Do egzaminów są też przygotowane Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyraził nadzieję, że mimo trwającego strajku nauczyciele wrócą do dzieci i pomogą w przeprowadzeniu egzaminów.

Dziś pierwsza część egzaminu - humanistyczna. Jutro - matematyczno-przyrodnicza, a w piątek - język obcy. Wyniki egzaminów poznamy 14 czerwca. Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego będzie ostatnia w historii. Od 1 września gimnazja znikną z systemu edukacji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution