101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pamiętają o ofiarach katastrofy smoleńskiej

Data publikacji: 09.04.2019 19:55
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
09.04.2019 Kielce. Uroczystości upamiętniające  ofiary katastrofy smoleńskiej. Kwiaty składają radny Jarosław Karyś przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś poseł Krzysztof Lipiec senator Krzysztof Słoń i wojewoda Agata Wojtyszek

09.04.2019 Kielce. Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Kwiaty składają radny Jarosław Karyś, przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś, poseł Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń i wojewoda Agata Wojtyszek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Bazylice Katedralnej w Kielcach modlono się w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, premiera Przemysława Gosiewskiego i pozostałych ofiar katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Do tragedii doszło 10 kwietnia 2010 roku. W nabożeństwie uczestniczyli mieszkańcy Kielc, świętokrzyscy parlamentarzyści oraz kieleccy radni.

Jak przypomniał Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, stało się już tradycją, że w Kielcach msze w intencji poległych pod Smoleńskiem odprawiane są w dzień poprzedzający to tragiczne wydarzenie.

- Spotykamy się tu dziś, by przywołać pamięć o tych, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi, a którzy chcieli uczcić 70-lecie zbrodni katyńskiej. Niestety nie dane im to było. Dlatego jesteśmy im winni pamięć. Jesteśmy również pełni nadziei, bowiem z tej tragedii udało nam się wyprowadzić również dobro. Testament polityczny śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, który nam pozostawił, jest przez nas realizowany. Dzisiaj Polska zmienia się na naszych oczach. Nie udało się pod Smoleńskiem pogrzebać tych dobrych rzeczy, które były utożsamiane z osobą i ze służbą Prezydenta Rzeczypospolitej, profesora Lecha Kaczyńskiego - dodał parlamentarzysta.

Osoby, które zginęły w katastrofie rządowego Tupolewa to ludzie, których pamiętamy też jako naszych kolegów, przyjaciół i mentorów. Także tych, którzy pochodzili z naszego regionu,  powiedział podczas uroczystości Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Tym trudniej pogodzić się, że nie ma ich już wśród nas. To już dziewiąta rocznica tego wydarzenia, ale było ono tak tragiczne, że trudno o nim zapomnieć. To był czas wielkiego płaczu i wielkiej żałoby. Nie przestajemy wołać, że pozostali w naszej pamięci zrobimy wszystko, by wyjaśnić przyczyny tej katastrofy. Wciąż będziemy się za nich modlić, bo to byli Polacy, dla których Polska była wielką wartością - dodał senator Krzysztof Słoń.

Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego powiedział, że już od 9 lat wiele świętokrzyskich miast i miasteczek trwa w modlitewnej pamięci za tych, których życie w sposób tragiczny zakończyło się z dala od Ojczyzny.

- To też moment takiej refleksji. Możemy na chwilę się zatrzymać, oddać im hołd, zastanowić się, ale myśląc też bardzo poważnie o przyszłości. To na co ci ludzie wtedy pracowali, dzisiaj udaje nam się przekuwać w dobre rozwiązania tutaj na ziemi świętokrzyskiej - dodał Andrzej Pruś. 

Po mszy, uczestnicy uroczystości spotkali się przy dwóch epitafiach umieszczonych na ścianie katedry i na murze otaczającym świątynię. Poświęcone są one prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz wicepremierowi Przemysławowi Gosiewskiemu, który był świętokrzyskim posłem Prawa i Sprawiedliwości.

10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Polska delegacja leciała rządowym Tupolewem na uroczystości rocznicowe w Katyniu. Przyczyny katastrofy do dziś nie zostały wyjaśnione.

Centralne obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się jutro w Warszawie. Rozpoczną się o godzinie 8:00 mszą świętą w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu.

Następnie o godzinie 8.41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się Apel Pamięci, a o 9.10 zaplanowano złożenie wiązanek przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiego 2010 na Placu Piłsudskiego.

Wieczorem o godzinie 19.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy jej uczestnicy przejdą w Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki, gdzie na godzinę 20.45 zaplanowano wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution