101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

9. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w Kielcach i Starachowicach

Data publikacji: 10.04.2019 06:54
Autor: Michał Kita , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
10.04.2017 Kielce. Uroczystości w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej pod obeliskiem przy ulicy Grabinów.

10.04.2017 Kielce. Uroczystości w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej pod obeliskiem przy ulicy Grabinów.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wspomnienie wydarzeń z 2010 roku, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy - w taki sposób zostanie dziś uczczona pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w Kielcach. O godzinie 10.00 rozpoczną się uroczystości pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej, który znajduje się przy ulicy Grabinów za klasztorem na Karczówce.

Wspomnienie rozpocznie się od odegrania hymnu. Następnie głos zabiorą goście. Historię tragedii przybliży przedstawiciel kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie zostaną złożone kwiaty, a także zapalone znicze.

Obecność na wydarzeniu potwierdziła wojewoda Agata Wojtyszek. Uroczystości organizują władze miasta, których przedstawicieli też nie zabraknie.

W dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się polski samolot rządowy. Na jego pokładzie znaleźli się prezydent Lech Kaczyński z żoną oraz elita polskiego narodu, która chciała złożyć hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób. Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych.

STARACHOWICE

W Starachowicach odbędą się dziś obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej.
O godzinie 18.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych zostanie odprawione nabożeństwo w intencji 96 członków delegacji rządowej, którzy zginęli pod Smoleńskiem na czele z parą prezydencką Lechem i Marią  Kaczyńskimi.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości zaznacza, że starachowiczanie każdego roku spotykają się, aby zachować pamięć o wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku.

- To bardzo ważne, aby zachowywać i kultywować pamięć o jednej z największych tragedii, jaka wydarzyła się w naszym kraju po II wojnie światowej. Pamięć o wszystkich poległych, a zwłaszcza prezydencie Lechu Kaczyńskim jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ dziś realizujemy jego testament polityczny i reformujemy państwo Polskie w myśl tych zasad, jakimi kierował się śp. Lech Kaczyński - dodaje.

Po nabożeństwie przed Panteonem Pamięci Narodowej przy Kościele Wszystkich Świętych odbędzie się Apel Smoleński. Przy epitafium poświęconym prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution