101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Najważniejszy sprawdzian gimnazjalistów w cieniu protestu [RAPORT]

Data publikacji: 10.04.2019 08:59 / Data aktualizacji: 10.04.2019 12:31
Autor: Iwona Murawska , Ewa Pociejowska-Gawęda , Wiktor Dziarmaga , Anna Głąb , Marta Gajda , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
10.04.2019 Kielce. Gimnazjum Integracyjne nr 4 przy ulicy Jasnej. Egzamin gimnazjalny

10.04.2019 Kielce. Gimnazjum Integracyjne nr 4 przy ulicy Jasnej. Egzamin gimnazjalny
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. O 9.00 uczniowie trzeciej klasy gimnazjum rozpoczęli pisanie części humanistycznej egzaminu. Sprawdziany odbyły się podczas strajku części nauczycieli.

KIELCE

- We wszystkich kieleckich szkołach pracują komisje egzaminacyjne a egzaminy, na pewno się odbędą - zapewnił Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc odpowiedzialny za edukację. Dodawał także, że na tę chwilę sytuacja jest opanowana i żaden z dyrektorów nie zgłosił problemów między innymi z brakiem nauczycieli w komisjach egzaminacyjnych.

Zastępca prezydenta poinformował jednocześnie, że od rana odwiedza placówki, w których prowadzone są egzaminy. W pierwszej kolejności skontrolował cztery szkoły, w których był największy problem z komisjami, czyli między innymi Szkołę Podstawową numer 24 przy ulicy Kujawskiej, a także szkoły 28, 32 i 9. Prezydent stwierdził, że na tę chwile sytuacja jest stabilna, a miasto jest na tyle przygotowane, że w trakcie egzaminów nie powinno być żadnych niespodzianek.  

Na razie nie jest pewne, ilu nauczycieli kontynuuje strajk oraz jaka jest liczba dzieci, które przyjdą do szkół. Okazuje się jednak, że rodzice świadomi problemów sami zgłaszają się do placówek wyznaczonych przez miasto między innymi świetlic Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora tej instytucji informuje, że wczoraj w 20 miejscach prowadzonych przez MOPR opiekę znalazło około sześciuset uczniów.

Pierwsze zajęcia dla najmłodszych są także prowadzone w Domu Kultury Zameczek, a także Biurze Wystaw Artystycznych. Niezmiennie prowadzone są także zajęcia i spektakle dla dzieci w Teatrze Lalki i aktora Kubuś.

Do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło w Kielcach około 1500 uczniów.

W Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 11 przy ulicy Jasnej w Kielcach do testu z części humanistycznej przystąpiło tutaj 96 gimnazjalistów. Jak informuje Dorota Szpaderska, dyrektor placówki przebieg egzaminów nie jest zagrożony.

- W pierwszym dniu egzaminów w szkole będzie pracować 12 komisji egzaminacyjnych, w których będzie pracować dwunastu nauczycieli z naszej szkoły oraz dwunastu z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych i ponadpodstawowych - dodaje.

Dorota Szpaderska zaznacza, że tak samo będzie wyglądać sytuacja z komisjami nadzorującymi w kolejnych dniach egzaminów.

Uczniowie, z którymi rozmawiał nasz reporter podkreślają, że przed przystąpieniem do egzaminów nie stresowali się dodatkowo strajkiem nauczycieli, ponieważ mieli zapewnienie, że uda się skompletować skład komisji egzaminacyjnych.

Jak zaznaczali, najczęściej obawiają się pytań z historii i wypracowania z języka polskiego. Ich zdaniem, kluczem do powodzenia na egzaminie była systematyczna nauka przez trzy lata gimnazjum. Większość z uczniów przed przystąpieniem do egzaminów odczuwała delikatny stres.

W Szkole Podstawowej nr 11 imienia Bohaterów Warszawy w Kielcach do strajku przystąpiło 73 ze stu nauczycieli.

Na pół godziny przed rozpoczęciem egzaminów uczniowie Gimnazjum nr 23 w Kielcach w większości oceniali swoje szanse jako dobre. Większość spokojnie podchodziła do zadania, pewni swoich umiejętności. Jako najłatwiejszy egzamin, jednogłośnie oceniali ten z języka angielskiego. Najbardziej obawiają się, oczywiście, matematyki.

- Stresu nie ma, bo jesteśmy dobrze przygotowani, a przynajmniej taką mamy nadzieję. Raczej nie będziemy polegać na ściągach, a nawet jeśli, to nikomu się nie przyznamy. Najłatwiejszy jest zdecydowanie język angielski, więc tym egzaminem martwię się najmniej. Najgorzej oceniam matematykę, której po prostu nie rozumiem – mówił jeden z nich.

Nie ma również problemów z egzaminami w gminach Chęciny i Morawica.

PONIDZIE

W gminie Pińczów dyrekcja szkół i samorządowcy nie mieli żadnych problemów przy zorganizowaniu egzaminów gimnazjalnych. W skład komisji weszli nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku. Jak poinformowała Beata Kita, zastępca burmistrza Pińczowa, w szkołach zapewnione zostały właściwe warunki do przeprowadzenia egzaminu.

Ewa Zacharz, pracownik pińczowskiego ratusza informuje, że nadal strajkują 4 szkoły podstawowe oraz 4 przedszkola prowadzone przez gminę. Łącznie protest prowadzi 125 nauczycieli, nie strajkuje zaś 46 pedagogów w tym m.in. katecheci i dyrektorzy. Jak dodaje, w akcji nie bierze udziału szkoła i przedszkole w Kozubowie oraz pińczowskie Przedszkole nr 1.

Również w gminie Busko-Zdrój egzaminy przebiegły normalnie. Jak informuje Michał Maroński, zastępca burmistrza z Buska-Zdroju, była wystarczająca liczba nauczycieli, którzy nie strajkują i przeprowadzili egzaminy we wszystkich szkołach. Wczoraj do protestu dołączył Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju. Dziś do akcji protestacyjnej przyłączyła się Publiczna Szkoła nr 2 w Busku-Zdroju.

Bez zmian również w Gminie Kazimierza Wielka. Łukasz Maderak, zastępca burmistrza informuje, że zarówno w Publicznym Gimnazjum Samorządowym im. Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej, jak i w szkole w Wielgusie strajk nie przeszkodził podczas egzaminów.

SKARŻYSKO I STARACHOWICE

Zarówno w Starachowicach, jak i Skarżysku bez przeszkód rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Dyrektorzy szkół poinformowali, że zebrali niezbędny zespół nadzorujący, chociaż składy są inne, niż te planowane przed kilkoma miesiącami. W kilku przypadkach wsparcia udzielili dyrektorzy innych szkół albo jednostek podległych miastu. Bo zarówno w Skarżysku, jak i Starachowicach urzędnicy z przygotowaniem pedagogicznym zostali oddelegowani do egzaminów.

Egzamin gimnazjalny w Gimnazjum numer 3Starachowice. 10.04.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Starachowicach dyrektorzy wszystkich czterech gimnazjów działających w mieście zapewnili młodzieży możliwość napisania testów. Krzysztof Rokita, dyrektor Gimnazjum numer 3 w Starachowicach, tuż przed rozpoczęciem egzaminu podkreślał, że skompletowanie całego zespołu przyszło z trudem. Nad przebiegiem sprawdzianu czuwał zespół złożony z nauczycieli, którzy nie przystąpili do strajku, katechetów i osób oddelegowanych z urzędu miejskiego. Są to inne zespoły, niż te zaplanowane wcześniej. Dyrektor Krzysztof Rokita podkreśla, że na pewno odbędzie się pierwsza i druga część egzaminu, ale są problemy ze skompletowaniem zespołów na część językową.

Egzamin gimnazjalny w Gimnazjum numer 3Starachowice. 10.04.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Uczniowie, którzy czekali na rozpoczęcie części humanistycznej, na salę wchodzili w dobrych nastrojach. Najchętniej widzieliby wśród zadań rozprawkę lub opowiadanie. Więcej obaw budziły zadania z gramatyki lub ortografii. W zależności od ulubionych przedmiotów, jedni czekali na zadania z historii, inni z WOS-u. Część trzecioklasistów przyznawała, że były obawy związane ze strajkiem.

Zgodnie z planem rozpoczęły się także egzaminy gimnazjalne w Skarżysku. Tu są dwie placówki prowadzone przez gminę.

JĘDRZEJÓW

W Jędrzejowie jest tylko jedna szkoła z klasami gimnazjalnymi, która przystąpiła do strajku. To Szkoła Podstawowa Nr 5, gdzie do egzaminu przystąpiło 130 uczniów.

Jak informuje Marta Zarzycka, dyrektor szkoły cześć humanistyczną egzaminu udało się zorganizować przy wsparciu nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym z innych szkół, gdzie nie ma strajku. W sumie skompletowanych zostało 12 zespołów nadzorujących, które były potrzebne, aby w placówce egzamin mógł się odbyć. Wśród członków zespołów nadzorujących była dziś m.in. wicestarosta Maria Barańska. Swoją gotowość i wsparcie zespołów nadzorujących zadeklarował również starosta Paweł Faryna.

Dyrektor Marta Zarzycka informuje, ze w czwartek i w piątek również egzaminy na pewno się odbędą. Zespoły nadzorujące są skompletowane i przeszkolone. Jak dodała to był naprawdę bardzo sterujący czas, ale wszystko się udało zorganizować.

Jak powiedziała Maria Barańska, wicestarosta jędrzejowski, postanowiła wesprzeć przede wszystkim uczniów, ale i dyrekcję Szkoły Podstawowej Nr 5. Jak dodała, ma za sobą 35-letni staż pracy w szkole jako nauczyciel, doświadczenie i predyspozycje, aby zostać członkiem komisji.  – Mam nadzieję, że przysłużę się, aby egzaminy w dobrej atmosferze odbyły się, aby młodzież mogła powiedzieć, że egzamin jest za nimi.  

Izabela Szewczak, przewodnicząca komitetu strajkowego w SP Nr 5 w Jędrzejowie, nauczyciel języka polskiego z ponad 32-letnim stażem pracy w rozmowie z Radiem Kielce nie kryła dziś wzruszenia. Jak powiedziała, dla niej i innych nauczycieli strajkujących to najsmutniejszy dzień w historii szkoły. - Powinni uczestniczyć w egzaminach, a zmuszeni jesteśmy poprzez strajk walczyć o swoją godność i prestiż zawodu. Trzyymamy kciuki za naszych uczniów i życzymy im jak  najlepiej – mówiła Izabela Szewczak.

Tuz przed egzaminem uczniowie „jędrzejowskiej  piątki”  mówili, iż wierzyli w to, że egzamin się odbędzie, dlatego przygotowywali się, aby wypaść jak najlepiej.

W Szkole Podstawowej Nr 5 w Jędrzejowie do strajku przystąpiło ponad 80 % nauczycieli.

WŁOSZCZOWA

Bez problemu udało się zorganizować egzaminy gimnazjalne w szkołach w gminie Włoszczowa - informuje Grzegorz Dziubek, burmistrz miasta i gminy Włoszczowa. Jak  przypomniał, egzaminy odbywają się w Szkołach Podstawowych Nr 1 i 2 we Włoszczowie oraz w Kurzelowie i Koniecznie. W każdej szkole zespoły nadzorujące udało się skompletować ze swojej  kadry – dodał burmistrz  Dziubek.

Dziś pierwsza część egzaminu - humanistyczna. Jutro - matematyczno-przyrodnicza, a w piątek - język obcy. Wyniki egzaminów poznamy 14 czerwca. Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego będzie ostatnia w historii. Od 1 września gimnazja znikną z systemu edukacji.

STASZÓW

W Staszowie, egzaminy gimnazjalne odbywają się bez zakłóceń. Podeszli do nich uczniowie w gimnazjach przy Szkole Podstawowej numer 1, przy Szkole Podstawowej numer 2 oraz w Czajkowie.

Jak wynika z informacji uzyskanych od dyrektorów szkoły numer 1 oraz szkoły w Czajkowie, liczba nauczycieli, którzy nie strajkują jest wystarczająca, by zapewnić właściwy przebieg egzaminów. W szkole w Czajkowie na listę strajkujących wpisał się tylko jeden nauczyciel. W szkole numer 2 niestrajkujących nauczycieli z tej placówki wspomagają pedagodzy z innych szkół.

Jak powiedziała Ewa Kondek, wiceburmistrz Staszowa, w Staszowie strajkuje coraz mniej nauczycieli. Dziś jest ich 126, podczas, gdy pierwszego dnia strajku było 192.

OSTROWIEC ŚW.

W Ostrowcu Świętokrzyskim egzaminy odbywają się według harmonogramu. Są 3 samodzielne gimnazja, a w jednej ze szkół podstawowych funkcjonują odziały gimnazjalne. Na środę i czwartek zapewniono nauczycieli do pracy w komisjach. W Ostrowcu powstał bank kadr, który tworzą niestrajkujący pedagodzy z podstawówek, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych. To oni właśnie pilnują uczniów na egzaminach.

Wciąż nie jest jasna sytuacja piątkowa. Brakuje kilkunastu nauczycieli do nadzorowania egzaminu z języka obcego. Problem kadrowy wynika z większej obsady komisji na ten dzień. Uczniowie muszą zostać rozdzieleni do mniejszych sal z uwagi na charakter egzaminu. Trwają wciąż poszukiwania osób, które mogłyby w piątek dołączyć do kadry pedagogicznej niezbędnej, by przeprowadzić egzamin.

Jak informuje Jan Malinowski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Ostrowcu, sytuacja jest dynamiczna i wydaje się być opanowana. Jeśli zabraknie nauczycieli, kadrę uzupełnią pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrowcu oraz pracownicy Urzędu Miasta w Ostrowcu.

W Ostrowcu liczba strajkujących utrzymuje się na tym samym poziomie co poprzedniego dnia. Strajkuje ponad 300 nauczycieli.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution