101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Losy szkoły prowadzonej przez Nazaretanki w rękach radnych

Data publikacji: 10.04.2019 11:57
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
28.03.2019 Kielce. Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Dawne gimnazjum nr 3 przy ul. Marszałkowskiej

28.03.2019 Kielce. Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Dawne gimnazjum nr 3 przy ul. Marszałkowskiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kieleccy radni rozstrzygną podczas czwartkowej sesji, na jakich zasadach siostry Nazaretanki otrzymają budynek przy ulicy Marszałkowskiej, w którym prowadzą szkołę podstawową. Konflikt z władzami miasta trwa już ponad dwa miesiące.

Rozpoczął się po wypowiedzeniu przez prezydenta Bogdana Wentę umowy użyczenia obiektu na 30 lat. Po wielu rozmowach siostry zgodziły się na skrócenie terminu bezpłatnego użyczenia do 16 lat, ale prezydent chce im oddać budynek w płatną dzierżawę. Nazaretanki, prowadzące bezpłatną szkołę publiczną nie chcą się zgodzić na wnoszenie opłat. 

Protesty rodziców sprawiły, że Bogdan Wenta przerzucił odpowiedzialność za dalszy los szkoły na radnych. Pod obrady skierował projekt uchwały o płatnej dzierżawie budynku. Natomiast klub radnych Prawa i Sprawiedliwości przygotował projekt uchwały o bezpłatnym użyczeniu nieruchomości.

Jarosław Karyś wiceprzewodniczący Rady Miasta z PiS podkreśla, że radnym zależy, aby problem szkoły wreszcie się zakończył.

– Projekt prezydencki został negatywnie zaopiniowany przez merytoryczne komisje. Natomiast nasz został oceniony pozytywnie. Liczę, że prezydent nie będzie już przedłużał problemu. Sam powiedział, że to radni mają podjąć decyzję, więc tę decyzję uszanuję – powiedział Jarosław Karyś.

W podobnym tonie wypowiada się Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta, który twierdzi, że ten problem trzeba w końcu rozwiązać.

– Liczę, że debata podczas sesji będzie owocna i skupi się na kwestii merytorycznej, a nie ideologicznej, bo odnoszę wrażenie, że czasami za dużo w tym wszystkim ideologii, a za mało rozsądku – podkreślił przewodniczący.

Podczas czwartkowej sesji, głos zabiorą także rodzice dzieci uczących się w szkole podstawowej prowadzonej przez Nazaretanki. Z taką prośbą zwrócili się do przewodniczącego rady Kamila Suchańskiego, który wyraził na to zgodę.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution