101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dziennikarze i muzyk szkolą się na Bukówce

Data publikacji: 10.04.2019 13:34
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
10.04.2019 Kielce. CPdMZ prowadzi szkolenie dla korespondentów wojennych w lesie na Tarczowni

10.04.2019 Kielce. CPdMZ prowadzi szkolenie dla korespondentów wojennych w lesie na Tarczowni
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

13 dziennikarzy z całej Polski bierze udział w szkoleniu reporterów wojennych, organizowanym przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Uczestnicy kursu poznają tajniki fachu korespondenta działającego w rejonach konfliktów.

W ćwiczeniach bierze udział m.in. Oswald Rodrigo Pereira, reporter Telewizji Polskiej. Dziennikarz relacjonował między innymi narodową, zimową wyprawę na K2. Jego zdaniem, zdobyta podczas szkolenia wiedza przyda się w przyszłości. - Wychodzę z założenia, że jeżdżąc na tereny, gdzie są konflikty zbrojne lub w miejsca zagrożone działaniami terrorystycznymi, warto być przygotowanym na różnego typy sytuacje. Mam nadzieję, że zdobytej wiedzy nigdy nie będę musiał wykorzystywać w praktyce, jednak chce poznać zasady bezpieczeństwa, które pozwolą ustrzec się przed zagrożeniami - powiedział Oswald Rodrigo Pereira.

Dariusz Malejonek, muzyk i wolontariusz, który pomagał między innymi w Aleppo w 2016 roku, wspomina, że w tym czasie toczyły się tam działania wojenne. - Chyba czuwała nade mną Opatrzność Boża i dlatego nic mi się nie stało. Podczas wyjazdu byłem narażony na wiele niebezpieczeństw, ponieważ pracowałem na różnych posterunkach, a wokół latały bomby i moździerze. Podczas kursu dowiaduję się, jak prawidłowo powinienem zachować się w takich sytuacjach, aby ani mnie, ani kompanom nic złego się nie stało - podkreśla Dariusz Malejonek.

Major Krzysztof Matla, kierownik zajęć informuje, że kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Reporterzy uczą się m.in. jak rozmawiać z islamskim przywódcą, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej oraz na jakie komendy żołnierzy reagować. - Dzisiaj wyrabiamy u dziennikarzy nawyki pracy z wojskowymi. Uczymy ich także jak powinni zachować się w różnych sytuacjach. Przypominamy między innymi o tym, że będąc poza granicami kraju, powinni nabyć informacje o kulturze i tradycjach miejscowej ludności - mówi mjr Krzysztof Matla.

Po zakończeniu szkolenia, dziennikarze otrzymają certyfikaty, które będą im potrzebne do wyjazdów na tereny prowadzenia działań wojskowych. Kolejny kurs za rok.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution