101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

9 lat temu zginął kwiat polskiego narodu. Ta rocznica powinna nas jednoczyć

Data publikacji: 10.04.2019 13:44
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Uroczystości pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej przy ulicy Grabinów

Uroczystości pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej przy ulicy Grabinów
Kielce. 10.04.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przed obeliskiem na kieleckiej Grabinie oddano hołd ofiarom tej tragedii. - To była delegacja 96 osób bardzo ważnych dla naszej historii i państwa - mówiła wojewoda Agata Wojtyszek tuż przed złożeniem kwiatów przed pomnikiem. Wspominała wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.

- Nie możemy zapomnieć o tym dniu. Pamiętam, gdy dowiedzieliśmy się o tragedii. Zamarł cały kraj. Mnóstwo ludzi gromadziło się w Warszawie przed pałacem prezydenckim - mówiła. Wojewoda dodała, że dziś wszyscy Polacy powinni się znów zjednoczyć.

Do zadumy i jedności ponad podziałami wzywał wiceprezydent Kielc, Arkadiusz Kubiec. Mówił, że w katastrofie zginął kwiat polskiego narodu, ludzie różnych opcji politycznych. - Dzisiaj powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że byli to po prostu Polacy, którzy wiele zrobili dla kraju - powiedział.

Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej wspominał zwłaszcza Janusza Kurtykę, prezesa IPN i jego słowa o zbrodni katyńskiej. Mówił, że pamięć o tym służyła w okresie PRL-u i w późniejszym czasie do budowania społecznego przekonania, że służba Ojczyźnie ma wysoką cenę.

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy w imię tej służby oddali za nią to, co najcenniejsze - życie. Oddali je i Ci, którzy zostali zamordowani w 1940 roku i Ci, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej - podkreślał Leszek Bukowski.  

Wśród ofiar z 10 kwietnia 2010 roku było 5 osób związanych z ziemią świętokrzyską. To wicepremier, poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski, Tomasz Merta - wiceminister kultury, generał Tadeusz Buk - dowódca Wojsk Lądowych, Piotr Nurowski - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz aktor Janusz Zakrzeński.

Uroczystości na kieleckiej Grabinie odbywają się od 2011 roku, kiedy postawiono tu pomnik pamięci. Na głazie zamocowano symbolicznego orła wykonanego z metalu, a w niewielkim otworze umieszczono urnę z ziemią przywiezioną z miejsca tragedii. W pobliżu posadzono także 96 "dębów smoleńskich".

W tegorocznych uroczystościach wzięli udział między innymi przedstawiciele miasta, w tym kieleccy radni oraz reprezentanci Szkoły Podstawowej numer 25 w Kielcach. Uczniowie tej szkoły opiekują się pomnikiem od początku jego powstania.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution