101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Karyś: Wenta walczy z Kościołem

Data publikacji: 11.04.2019 11:20 / Data aktualizacji: 11.04.2019 12:33
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
11.04.2019 Kielce. UM. Sesja rady miasta. Prezydent Bogdan Wenta

11.04.2019 Kielce. UM. Sesja rady miasta. Prezydent Bogdan Wenta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jarosław Karyś, wiceprzewodniczący Rady Miasta z Prawa i Sprawiedliwości zarzucił prezydentowi Wencie i radnym Koalicji Obywatelskiej walkę z Kościołem. Radny odpowiedział w ten sposób na zarzuty Agaty Wojdy z KO i Bogdana Wenty, dotyczące wyznaniowości szkół prowadzonych przez Nazaretanki.

Radny Wiesław Koza z PiS stwierdził, że prezydent powinien być dżentelmenem i wycofać się z niekorzystnej decyzji dla sióstr i dzieci. Agata Wojda stwierdziła, że miasto użyczyło już kiedyś jeden z budynków Caritas i nic tam się nie działo.

- Czas skończyć z polityką rozdawania lekką ręką budynków miejskich. Dziś jest jedna oferta i innej na stole nie ma. Jest to bardzo dobra oferta. Nie słyszeliśmy dlaczego umowa dzierżawy jest niekorzystna - stwierdziła radna.

Jarosław Karyś odpowiadając radnej Wojdzie stwierdził, że nie zależy jej na tej szkole.

- Na początek będzie tysiąc złotych za dzierżawę, a później np. 10 tysięcy złotych. Problemem nie jest użyczenie budynku. Problemem dla was jest to, że jest to szkoła katolicka - podkreślił Jarosław Karyś.

Przewodniczący rady miasta, Kamil Suchański stwierdził, że radni sprowadzili dyskusję na grunt ideologiczny, a nie o to chodzi.

- Uważam, że trzeba dbać o majątek miejski, ale nie wiem czy prostowanie tych spraw powinniśmy zaczynać od szkoły Nazaretanek. Nie słyszałem, żeby jakiś podmiot wystąpił do miasta użyczenie budynku na prowadzenie szkoły publicznej i takie zgody nie dostał - dodał Kamil Suchański.

Pełnomocnik prezydenta, Danuta Papaj twierdzi, że katolicki charakter szkoły nie ma dla niej znaczenia.

- Ja jestem katoliczką i mnie to nie przeszkadza. To siostry poprosiły, aby kwestia szkoły była rozważana nas sesji. Uważam, że każdy radny podejmie decyzję zgodnie ze swoim sumieniem, a nie dyscypliną klubową - powiedziała.

Bogdan Wenta opuścił sesję w trakcie dyskusji.

Jak informowaliśmy, Rada Miasta w Kielcach zdecydowała, że budynek przy ulicy Marszałkowskiej, w którym siostry Nazaretanki prowadzą szkołę podstawową powinien być im bezpłatnie użyczony. Za projektem w tej sprawie przygotowanym przez klub Prawa i Sprawiedliwości opowiedziało się 14 radnych, 6 osób było przeciw, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution