101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uroczystości w rocznicę zbrodni katyńskiej [INFORMATOR]

Data publikacji: 11.04.2019 15:05 / Data aktualizacji: 12.04.2019 15:28
Autor: Robert Szumielewicz , Ewa Pociejowska-Gawęda , Anna Głąb , Dorota Klusek , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Marsz Katyński

Kielce. Marsz Katyński
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

79. rocznica Zbrodni Katyńskiej w Kielcach rozpocznie się dziś o godzinie 9.00 od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikami Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Partyzanckim i Sybiraków na Cmentarzu Starym przez delegację z udziałem europosła, profesora Ryszarda Legutko.

Następnie o godzinie 12.00 z ulicy Sienkiewicza na wysokości dworca PKP wyruszy VI Marsz Katyński. Uczestnicy w milczeniu przejdą ulicami: Sienkiewicza i Małą na Rynek, gdzie nastąpi inauguracja VI Marszu Katyńskiego. Następnie marsz przejdzie ulicą Dużą, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiaka „Barabasza” i Gagarina na Skwer Pamięci Ofiar Katynia pod monument SEN.

W pochodzie wezmą udział m.in. grupy rekonstrukcyjne oraz młodzież szkolna w historycznych mundurach polskich oficerów i pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD. Marsz zakończy się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia, gdzie nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zaznacza, że jednym z zamierzeń organizatorów marszu jest pokazanie naocznie, nawet osobom nieinteresującym się historią, jak wielką tragedią był mord katyński.

- Gdy widzimy grupę rekonstruktorów liczącą około stu osób przebranych w mundury, która robi wrażenie, to można sobie wyobrazić, jak musiała wyglądać kolumna idąca na śmierć i licząca prawie 22 tysiące osób - powiedział Marek Jończyk.

O godzinie 17.00 natomiast w Przystanku Historia w Kielcach odbędzie się 10. Przegląd Filmowy „Echa Katynia”. Widzom zaprezentowany zostanie dokument „Ofiara pionków” w reżyserii Asena Władimirowa przedstawiający burzliwą historię Bułgara dr Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, powołanej przez Niemców po odkryciu zwłok tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD pod Katyniem w 1940 r. Jest to opowieść o długiej i bolesnej drodze udowodnienia prawdy o udziale Związku Sowieckiego w tych mało znanych w Bułgarii wydarzeniach.

Druga propozycja to film fabularny „Katyń - Ostatni świadek” wyreżyserowany przez Piotra Szkopiaka, w którym dziennikarz, zainspirowany biografią naocznego świadka Zbrodni Katyńskiej, Iwana Kriwoziercewa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku i odsłania kulisy ukrywanej przez lata prawdy.

Zbrodnia popełniona na polskiej inteligencji wiosną 1940 roku będzie tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Seans historyczny”, które odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne. Pierwszy to "Święty ogień" w reżyserii Jarosława Mańki i Macieja Grabysy opowiada o Walentym Badylaku, który w 1980 roku dokonał aktu samospalenia na krakowskim rynku w proteście przeciwko zakłamywaniu prawdy o Katyniu. W marcu 1980 roku przypiął się łańcuchem do zabytkowej studzienki na krakowskim rynku, oblał benzyną i podpalił. Na szyi miał metalową tabliczkę z napisem: „Za Katyń”.

Uczestnikom spotkania zaprezentowany zostanie również film „Prywatne śledztwo majora Zakirova” w reżyserii Jarosława Mańki. Dokument przedstawia niezwykłą opowieść o majorze KGB, który odważył się w latach 90. na przekazanie stronie polskiej akt sprawy katyńskiej.

Projekcja filmów dokumentalnych poświęconych Zbrodni Katyńskiej odbędzie się  16 kwietnia o godzinie 17.00.

Ponadto na kieleckim Rynku do 24 kwietnia można oglądać wystawę „Zbrodnia katyńska”.

OKSA

Ofiary zbrodni katyńskiej zostaną uczczone 17 września. Przy obelisku i dębach pamięci upamiętnią żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

OSTROWIEC

W Ostrowcu Świętokrzyskim uroczystości odbędą się w sobotę, 13 kwietnia. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Katyńskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, który organizuje co roku uroczystości ku czci ofiar katyńskich, zaprasza na mszę świętą w ich intencji oraz w intencji ojczyzny.

Msza święta zostanie odprawiona o godzinie 18.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie, o godzinie 19.00 przed pomnikiem zostaną złożone wieńce i kwiaty, zgromadzeni połączą się także w modlitwie.

PIŃCZÓW

W Pińczowie uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbędą się w piątek, 12 kwietnia. O godzinie 12.00 zaplanowana została msza święta w kościele parafialnym  pw. świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w intencji pomordowanych na wschodzie oraz poległych w obronie ojczyzny.

Po mszy nastąpi przemarsz na miejsce straceń na tzw. Zawięzienie, gdzie odbędzie się apel poległych i złożenie wiązanek i zapalenie zniczy pod Dębami Pamięci.

W uroczystościach swój udział zapowiedziały drużyny harcerskie, instytucje, organizacje, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta.

SANDOMIERZ

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbędzie się w Sandomierzu w sobotę, 13 kwietnia.

Program prezentuje się następująco:

- godzina 13.00 – uroczystość patriotyczna przed Symboliczną Mogiłą Katyńską (wojskowa część Cmentarza Katedralnego przy ulicy Mickiewicza). W programie uroczystości znalazły się: wspólne wykonanie hymnu Rzeczpospolitej Polskiej, modlitwa za ofiary zbrodni katyńskiej, przemówienia okolicznościowe;

- godzina 18.00 – msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej w kościele pod wezwaniem świętego Józefa w Sandomierzu (plac świętego Wojciecha).

SĘDZISZÓW

w Sędziszowie ofiary zbrodni katyńskiej uczczone będą 25 kwietnia podczas XI Marszu Pamięci. Wtedy o godz. 11.00 w kościele pw. św. Piotra i Pawła odbędzie się msza święta. Po niej, o godz. 12.00 przy pomniku oddziału „Spaleni” i obeliskach zbrodni katyńskiej odbędą się uroczystości  patriotyczne. 

STARACHOWICE

Uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską odbędą się dziś w Starachowicach. O 11.00 w kościele Świętej Trójcy zostanie odprawiona msza święta w intencji starachowickich ofiar zbrodni katyńskiej. Po niej nastąpi złożenie kwiatów przez delegację Rodziny Katyńskiej przy pomniku „MORTUI VIVUNT” na placu kościelnym, pamięć zamordowanych zostanie uczczona minutą ciszy.

Dalsza część uroczystości odbędzie się na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tu zaplanowano Apel Pamięci, wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim.

O 13.00 w Technikum im. Wojska Polskiego nastąpi otwarcie wystawy pt. „Pamięć o Katyniu”. Wystawa zawiera pamiątki po starszym przodowniku Policji Państwowej Władysławie Słoce. Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.

Organizatorem uroczystości jest Urząd Miasta, Technikum im. Wojska Polskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego oraz Rodzina Katyńska.

STASZÓW

W powiecie staszowskim żadna z gmin nie planuje większych uroczystości związanych z tym dniem. Wato natomiast odnotować wydarzenie, które odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia, w Parku imienia Adama Bienia w Staszowie. Jego organizatorem jest Szkoła Podstawowa numer 2 w Staszowie. Tego dnia zaplanowano złożenie kwiatów pod znajdującym się w parku pomnikiem katyńskim. Podsumowany zostanie także konkurs, w którym brali udział uczniowie.

SZKLANA HUTA

W piątek, 26 kwietnia odbędzie się uroczystość pod Krzyżami Katyńskimi w Szklanej Hucie, u podnóży Świętego Krzyża. Jak informuje sekretarz gminy Bieliny, Jadwiga Wójcik, będzie ona również związana z 20 rocznicą postawiania tego pomnika

WŁOSZCZOWA

Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz oraz burmistrz Grzegorz Dziubek zapraszają 12 kwietnia o godzinie 15.15 na uroczystości upamiętniające Polaków pomordowanych na Wschodzie w 1940 roku oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Msza odbędzie się w Kaplicy p.w. błogosławionego Księdza Józefa Pawłowskiego z grona 108 męczenników we Włoszczowie.

O godzinie 16.10 uczestnicy uroczystości przejdą na cmentarz parafialny we Włoszczowie, gdzie złożone będą kwiaty na Mogile Katyńskiej.

O godzinie 16.46 w Domu Kultury w we Włoszczowie z programem „Opowiedz nam moja Ojczyzno” wystąpi chór Niezastąpieni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution