101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Już co piąty Polak cierpi na te zaburzenia

Data publikacji: 11.04.2019 15:14
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
11.04.2019 Radio Kielce. Agnieszka Scendo  psychoterapeutka.

11.04.2019 Radio Kielce. Agnieszka Scendo – psychoterapeutka.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zaburzenia nerwicowe nazywane są chorobą duszy, cierpi przez nie również ciało. Bagatelizowane i nieleczone mogą trwać wiele lat. Czy wystarczy wziąć się w garść, by pokonać nerwicę? O tym rozmawialiśmy z Agnieszką Scendo, psychoterapeutą, psychologiem klinicznym w trakcie specjalizacji w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy.

- Jak wielu Polaków cierpi na nerwicę? 

Z szacunków wynika, że zmaga się z nią 8 milionów Polaków, czyli około 40% pacjentów, którzy trafiają do internistów, choruje na nerwicę. Jeżeli w Polsce jest około 40 milionów osób, to oznacza, że aż co piąta cierpi na jakieś zaburzenie nerwicowe. To bardzo dużo. Bagatelizowana nerwica i jej objawy mogą powodować bardzo dużo różnych chorób fizycznych, a leczenie może trwać latami. 

- Czym są zaburzenia nerwicowe? 

Możemy mówić wtedy o nich, kiedy źródłem są nierozwiązywalne konflikty wewnętrzne. Chodzi o to, żeby pacjent, który doświadcza różnych dolegliwości fizycznych skojarzył sobie to, że np. jego puls serca jest związane z jakimiś nierozwiązanymi traumami z dzieciństwa. Objawów nerwicy jest wiele, np. ogólny lęk, nieuzasadniony lęk. Pacjenci nerwicowi doskonale zdają sobie z tego sprawę, że to jest coś co jest nad wyraz, bardzo silne, bardzo intensywne, nie są to omamy. Tutaj np. możemy mówić o lęku przed pająkami. Osoby z nerwicą wiedzą, że się ich boją, ale wiedzą również, że ten lęk jest nieuzasadniony.

Kolejne z objawów, to zaburzenia pamięci, koszmary, niepokój, problemy ze snem, ogólne zmęczenie, czy nadpobudliwość. To także zaburzenia dysocjacyjne, czyli takie zaburzenia, które powodują, że wydaje nam się, iż trochę nie wiemy w jakiej rzeczywistości się znajdujemy. Kolejnym objawem, który może towarzyszyć, są dolegliwości fizyczne. To mogą być bóle głowy (też silne migreny), nadciśnienie, problemy skórne, impotencja, problemy ze snem, pocenie się, różne tiki nerwowe, mdłości, czy suchość w ustach. 

- Jakie są przyczyny nerwicy? 

Na nerwice najczęściej narażeni jesteśmy po różnych silnych przeżyciach psychicznych, po różnych urazach psychicznych, po silnym stresie. Wówczas organizm nie radząc sobie z tym stresem, reaguje w sposób obronny.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution