101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ogromne inwestycje w gminie Nowa Słupia [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 11.04.2019 15:53
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Ogromne inwestycje w gminie Nowa Słupia. Park Dziedzictwa

Ogromne inwestycje w gminie Nowa Słupia. Park Dziedzictwa
Fot. mat. prasowe

Mają być nowoczesne, ale oddawać też charakter dawnych miejsc i wierzeń - w Rudkach zaprezentowano, jak będą wyglądać i działać trzy duże obiekty turystyczno-edukacyjne, powstające w gminie Nowa Słupia. Mowa o Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, Muzeum Starożytnego Hutnictwa i Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

W Parku Dziedzictwa, inaczej w Parku Legend, prezentowanych będzie około 16 opowieści. Większość z nich to historie związane z Górami Świętokrzyskimi, ale też z innymi miejscami w regionie, między innymi z Kielcami, Sandomierzem czy Buskiem-Zdrojem.

- Park będzie miał ciekawą formę architektoniczną - zapowiada Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor powstającej placówki.

- Nowoczesność połączymy z tradycyjnymi detalami i symbolami słowiańskimi. Na zewnątrz powstaną na przykład głazy narzutowe, nawiązujące do gołoborza – przybliża dyrektor.

Świat nowoczesny ma być umiejętnie połączony z przeszłością i tym, w co wierzyli nasi przodkowie.

Nowa Słupia. Konferencja o nowych inwestycjach. Na zdjęciu (od lewej): Włodzimierz Szczałuba - kierownik referatu funduszy strukturalnych w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowej Słupi, Małgorzata Wilk-Grzywna - dyrektor Parku Legend i Jan Reklewski - dyrektor ŚPN11.04.2019 / Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

W Centrum Edukacji Przyrodniczej turysta ma zostać zachęcony do poznawania natury. Jak mówi dyrektor ŚPN, Jan Reklewski, powstający obiekt ma być przeciwieństwem tradycyjnego muzeum.

– Chcemy zachęcać zwiedzających, by dotykali wszystkich eksponatów. Na pewno pojawią się makiety prezentujące procesy zachodzące w lesie naturalnym, czy też modele gołoborza – mówi dyrektor.

- Przebudowane zostanie także Muzeum Starożytnego Hutnictwa, które jest teraz, jak podkreśla burmistrz gminy Nowa Słupia, w krytycznym stanie. Obiekt stanie się nowoczesny, multimedialny i interaktywny. Inwestycje znacząco ożywią ruch turystyczny w tej części regionu, o czym jest przekonany Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.

– Liczymy, że w ciągu najbliższych 10 lat podwoi się liczba turystów w Górach Świętokrzyskich – mówi.

Inwestycje mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch lat. Prawdopodobnie będzie można wykupić na ich zwiedzanie jeden bilet.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution