101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Młodzież poznała historię Cichociemnych. To elita wśród żołnierzy

Data publikacji: 11.04.2019 17:52
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Spotkanie edukacyjne poświęcone Cichociemnym

Spotkanie edukacyjne poświęcone Cichociemnym
Jędrzejów. 11.04.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Spotkanie edukacyjne poświęcone Cichociemnym odbyło się w Jędrzejowie. Historię bohaterów II wojny światowej uczniom szkół m.in. z Wodzisławia i Rakowa przybliżył historyk, dr Tomasz Ossowski.

 Jak powiedział: to 316 wspaniałych ludzi, polskich bohaterów, którzy powinni być idolami dla młodych ludzi. Dlatego, jak dodał, trzeba mówić o ich bohaterstwie i postawie.  

– Cichociemni byli najlepiej wyszkolonymi polskimi żołnierzami okresu II wojny światowej. Byli to żołnierze elitarni z predyspozycjami fizycznymi, psychicznymi oraz z bardzo silnym kręgosłupem moralnym. Do ich tradycji nawiązuje dziś Wojsko Polskie, a Eugeniusz Kaszyński ”Nurt”, jeden z Cichociemnych jest patronem 10. Świętokrzyskiej Brygady - powiedział historyk.

Ze Szkoły Podstawowej z Podchojn na spotkanie przyjechało około 40 uczniów. Jak powiedziała nauczycielka Wiesława Pasternak, chciała w ten sposób przybliżyć im historię elitarnej grupy żołnierzy, którzy z narażeniem życia walczyli o wolność Polski. – To ważne, aby dzieciom cały czas uświadamiać, w jakiej Polsce żyli ich dziadkowie i pradziadkowie, a w jakiej Polsce my teraz żyjemy - stwierdziła.

Podczas spotkania w holu Centrum Kultury w Jędrzejowie prezentowała się 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. sprzęt i ubiór w jaki wyposażeni są żołnierze Wojska Polskiego.

Przypomnijmy, pierwszy zrzut Cichociemnych do Polski w 1941 roku miał odbyć się 8 km na południe od Włoszczowy. Jednak z powodu błędu nawigacyjnego i hitlerowskiego ostrzału samolot zboczył z trasy. Zrzut miał miejsce w okolicach Cieszyna. We Włoszczowie działała natomiast silna placówka AK, która przyjęła późnej 16 Cichociemnych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution