101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sylwia Winnik gościem Salonu Bezsenność

Data publikacji: 12.04.2019 07:16 / Data aktualizacji: 13.04.2019 05:47
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kieleckie Centrum Kultury. Życie jest Piękne

Kieleckie Centrum Kultury. Życie jest Piękne
Kielce. 05.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Gościem "Salonu Bezsenność' Kieleckiego Centrum Kultury była Sylwia Winnik - autorka dwóch książek: "Dziewczęta z Auschwitz' i "Tylko przeżyć. Prawdziwe historie polskich rodzin". Pierwszy tytuł to opowieść dwunastu kobiet, które wiek dziewczęcy pozostawił w obozach koncentracyjnych w okresie II wojny światowej, zaś druga mówi o losach polskich żołnierzy, biorących udział w misjach pokojowych i ich rodzin.

Podczas spotkania pisarka mówiła o poszukiwaniach bohaterów obu książek, a także o spotkaniach z nimi, bowiem z większością do dziś utrzymuje kontakty. Przyznała, że największą traumę wywołały u niej rozmowy z byłymi więźniarkami KL Auschwitz-Birkenau. 

Niestety, wiele rodzin żołnierzy nie chciało finalnie, dzielić się refleksjami o samotnym życiu w Polsce podczas nieobecności męża i ojca.

- Stąd dużo tu męskiej narracji - dodała autorka.

Mówiła też o szczególnym zainteresowaniu tematyką wojenną, wspominając czasy dzieciństwa i opowieści babci. Spotkanie zakończyły rozmowy z publicznością i podpisywanie książek.

Sylwia Winnik ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową. Jest autorką bloga "Czas na Książki". 

W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu „Fanbook” Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu " Czas na Książki". 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution