101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Relikwie Drzewa Krzyża Świętego w Końskich

Data publikacji: 12.04.2019 14:10
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kolegiata św. Mikołaja w Końskich

Kolegiata św. Mikołaja w Końskich
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Po czterech latach oczekiwania na potwierdzenie autentyczności relikwie Drzewa Krzyża Świętego zostaną dziś wprowadzone do Kolegiaty św. Mikołaja w Końskich. O godzinie 17:00 rozpocznie się uroczysta Droga Krzyżowa poświęcona temu wyjątkowemu wydarzeniu.

Ksiądz prałat Andrzej Zapart, dziekan dekanatu koneckiego wyjaśnia, że relikwie były obecne w parafii od XVIII wieku. Dokumenty potwierdzające ich prawdziwość zostały odkryte jednak dopiero w marcu 2015 roku. Znaleźli je księża wikariusze w trakcie oczekiwania w zakrystii na zakończenie Drogi Krzyżowej.

- Dokument wydany został przez papieża Klemensa XII i potwierdzony po 12 latach przez prymasa Jerzego Michała Poniatowskiego. Badania potwierdziły wiarygodność dokumentacji i po czterech latach możemy już powiedzieć, że Kolegiata w Końskich posiada relikwie Krzyża Świętego - wyjaśnia ks. prałat.

Droga Krzyżowa rozpocznie się w kościele parafialnym św. Mikołaja w Końskich, a następnie przejdzie pobliskimi ulicami. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup radomski - Henryk Tomasik. W uroczystości udział weźmie także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Po zakończeniu nabożeństwa odbędzie się wprowadzenia relikwiarza z Drzewem Krzyża Świętego i osadzenia go w bocznym ołtarzu. Miejsce to ma być stale monitorowane.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution