101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Medale dla rodziców żołnierzy

Data publikacji: 12.04.2019 14:50
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
12.04.2019 Kielce. Starostwo powiatowe. Wręczenie medali Za zasługi dla obronności kraju rodzicom żołnierzy

12.04.2019 Kielce. Starostwo powiatowe. Wręczenie medali "Za zasługi dla obronności kraju rodzicom żołnierzy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

14 osób zostało uhonorowanych srebrnymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju”. To rodzice, którzy wychowali swoje dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy. Wyróżnieni pochodzą z terenu administrowanego przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Kielcach.

W uroczystości w kieleckim starostwie wzięli udział m.in. Zofia i Jan Wojciechowscy. W wojsku służyło ich dwóch synów, a córka nadal jest żołnierzem. Jak podkreślają, są bardzo dumni ze swoich dzieci.

- Synowie musieli iść do wojska, a córka po prostu chciała. Teraz jest majorem. Ona od najmłodszych lat marzyła, by być żołnierzem. Wiedzieliśmy o tym, ale i tak byliśmy zaskoczeni, gdy nam to oznajmiła - wspominali rodzice.

Medale odebrali także Maria i Leopold Płusa. Jak podkreślają, jest to dla nich ogromny zaszczyt. W wojsku było ich czterech synów. Dwóch zostało tam na stałe.

- Tato służył, więc i synowie powinni. Nie kazaliśmy im wybrać tej drogi zawodowej, oni sami chcieli. Mamy 9 dzieci i niekiedy bywało bardzo trudno. Oni od początku musieli być odpowiedzialni i pomagać rodzeństwu w codziennych obowiązkach. Teraz przydaje im się to w wojsku. Jesteśmy dumni, że nasi synowie chcą pracować dla ojczyzny. Jeden z nich był nawet dwa razy w Iraku. Bardzo się o niego baliśmy - mówili.

Ich synowie - sierżant Mirosław Płusa i sierżant Piotr Płusa twierdzą, że poszli do wojska z wewnętrznej potrzeby służenia ojczyźnie.

- Spełniliśmy nasze marzenia. Staramy się wykonywać powierzone obowiązki z należytą starannością, tak jak zostaliśmy nauczeni tego przez naszych rodziców. Dzisiejsze wydarzenie jest dla nas bardzo ważne - powiedzieli sierżanci.

Podpułkownik Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach stwierdził, że przyznając medale docenia się zasługi rodziców, którzy wzorowo wychowali swoje dzieci. - Często musieli czekać na to wiele lat, ale te wyróżnienia zdecydowanie im się należą - powiedział komendant.

Srebrny medal „Za zasługi dla obronności kraju” nadawany jest rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution