101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Będą podwyżki dla pracowników kultury? Dziś decyzja radnych

Data publikacji: 12.04.2019 15:21 / Data aktualizacji: 15.04.2019 06:50
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Komisja Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego pozytywnie zaopiniowała zwiększenie wydatków na regulację wynagrodzeń w instytucjach podległych marszałkowi. Pensje pracowników zwiększą się w 7 ośrodkach kultury: Filharmonii Świętokrzyskiej, Muzeum Narodowym, Teatrze imienia Stefana Żeromskiego, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Wojewódzkim Domu Kultury, Muzeum Wsi Kieleckiej i Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.

Na ten rok, na podwyżki przeznaczono 1 milion 400 tysięcy złotych. To efekt między innymi rozmów z przedstawicielami świętokrzyskiej „Solidarności”, którzy w lutym skarżyli się na niedopuszczalnie niskie wynagrodzenia pracowników. Jak podawali, pensje osób z wieloletnim stażem w instytucjach kultury są na poziomie 1700 złotych na rękę.

Marszałek Andrzej Bętkowski przyznaje, że samorząd województwa dostrzegał problemy finansowe pracowników kultury jeszcze przed rozmowami ze związkowcami.

– Wynagrodzenia pracowników merytorycznych i niższych szczebli obsługi były na poziomie minimalnym – stwierdza.

Marszałek dodaje, że w kolejnych latach znajdą się większe fundusze na pensje pracowników – będzie to rocznie ponad 2 miliony złotych.

Największą kwotę do rozdysponowania na pensje pracowników otrzyma Filharmonia Świętokrzyska – to 245 tysięcy złotych, Teatr imienia Stefana Żeromskiego – 230 tysięcy złotych i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach – 215 tysięcy złotych. Najmniej, czyli 105 tysięcy złotych otrzyma Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

Marszałek przyznaje, że kwoty zależą od liczby pracowników. Różnią się między sobą również dlatego, że za panowania poprzedniego zarządu podział środków był nierówny.

– Staramy się to w pewien sposób zniwelować. Zdajemy sobie sprawę z tego, że podwyżki nie będą od razu szokujące dla pracowników – mówi marszałek.

Dodaje, że będzie przekonywał dyrektorów instytucji, by pieniądze trafiły przede wszystkim do pracowników merytorycznych.

O przekazaniu pieniędzy na zwiększenie płac pracownikom kultury zadecydują radni podczas dzisiejszej sesji sejmiku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution