101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Gromadził amunicję i materiały wybuchowe. Usłyszał wyrok

Data publikacji: 12.04.2019 15:48 / Data aktualizacji: 12.04.2019 17:43
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Wyrok w sprawie Tomasza K. mieszkańca Końskich

Wyrok w sprawie Tomasza K., mieszkańca Końskich
12.04.2019 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

3 lata pozbawienia wolności - to wyrok w sprawie Tomasza K., mieszkańca Końskich. Mężczyzna był oskarżony o nielegalne posiadanie i gromadzenie amunicji oraz materiałów wybuchowych.

Wyrok w tej sprawie zapadł w Sądzie Rejonowym w Końskich. Sędzia Konrad Marcin Ryszka w uzasadnieniu decyzji podkreślił, że stopień winy i społecznej szkodliwości czynów jest znaczny.

- Oskarżony swoim zachowaniem zlekceważył zasady bezpiecznego postępowania. Zasługuje to na negatywną i naganną ocenę. Okolicznością łagodzącą jest fakt, że nie był on wcześniej karany, a po wyjściu z tymczasowego aresztu podjął pracę - uzasadniał sędzia Marcin Ryszka.

Tomasz K. musi także zapłacić ponad 17 tysięcy kosztów sądowych.

Mężczyzna częściowo przyznał się do popełnienia czynów i złożył wyjaśnienia, z których wynikało, że gromadził materiały wybuchowe w pokoju, w piwnicy i garażach. Dodał, że był kolekcjonerem.

- Zdaniem oskarżonego nie sprowadzało to zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób, a także mienia w wielkich rozmiarach. Stwierdził, że gdyby doszło do ewentualnego wybuchu, to mogłoby to jedynie wybić szyby w pomieszczeniu albo jemu coś mogłoby się stać - przypomniał sędzia Marcin Ryszka.

Jak informowaliśmy, sprawa nielegalnego arsenału wyszła na jaw w styczniu 2018 roku, po tym, jak oskarżony doznał urazu dłoni w wyniku eksplozji, do której doszło w mieszkaniu.

W konsekwencji konieczna była ewakuacja mieszkańców bloku przy ulicy Zamkowej. Swoje mieszkania musiało opuścić prawie 90 osób.

W akcji wywożenia arsenału uczestniczył patrol rozminowania z jednostki na kieleckiej Bukówce. Na miejscu znaleziono m.in. pociski artyleryjskie kaliber 45 mm i 88 mm oraz zapalniki. Ponadto w pomieszczeniach znajdowało się dużo amunicji i innych przedmiotów, które pochodziły z czasów II wojny światowej. Podejrzanemu groziło 10 lat pozbawienia wolności.

Wyrok jest nieprawomocny. Obrońca zapowiedział apelację.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution