101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pińczów nie zapomni o swoich męczennikach

Data publikacji: 12.04.2019 16:42
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Pińczów. Obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Pińczów. Obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
12.04.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Msza święta w kościele parafialnym p.w. świętego Jana Apostoła i Ewangelisty rozpoczęła w Pińczowie uroczystości upamiętniające 79. rocznicę zbrodni katyńskiej. Po niej, w miejscu straceń na tzw. Zawięzieniu odczytano apel poległych, złożono wiązanki i znicze przed Dębami Pamięci - symbolicznymi drzewami z imionami - Katyń, Charków, Miednoje i Ofiary Zsyłek.

Beta Kita, zastępca burmistrza Pińczowa podkreśliła, że w 79. rocznicę mordu katyńskiego i 76. rocznicę odkrycia dołów w lasach Smoleńska hołd oddano męczennikom i bohaterom, by nie zostali zapomniani synowie ziemi pińczowskiej.

- Doszło tutaj do tragicznych wydarzeń w historii. W 1943 roku rozstrzelano tu czterech harcerzy „Szarych Szeregów”, którzy spoczywają tu w symbolicznej mogile. Jest tu jeszcze jedna mogiła - grób zbiorowy więźniów, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w okolicznych lasach. 1939 roku stanęli do nierównej walki o wolność ojczyzny i okupili tę walkę własnym życiem - mówi Beata Kita.

W uroczystościach uczestniczyła również 92-letnia Teresa Znojek, członkini „Szarych Szeregów”, reprezentantka Rodzin Katyńskich, która jak mówi, doskonale pamięta tamte dni. Jak podkreśliła, to miejsce dla Pińczowa jest niezwykłe.

- Przedwojenna strzelnica, stała się w czasie okupacji miejscem, gdzie rozstrzeliwano patriotów polskich. Jan Staworzyński, ksiądz z parafii pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie był z pielgrzymką w Katyniu. Stamtąd zgarnął trochę ziemi i na tej ziemi posadzono pińczowskie dęby. W każdym listku są szczątki relikwii naszych męczenników - wspomina Teresa Znojek.

Hołd oddali także przedstawiciele m.in. władz gminnych, powiatowych, młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz przedstawiciele służb mundurowych i różnego rodzaju instytucji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution