101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Liczne atrakcje na inaugurację nowego sezonu w ogrodzie botanicznym

Data publikacji: 12.04.2019 17:24
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
12.04.2019 Kielce. Ogród botaniczny

12.04.2019 Kielce. Ogród botaniczny
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ogród botaniczny w Kielcach przygotowany do nowego sezonu. W tym roku otwarcie zaplanowano na 28 kwietnia. Zwiedzającym podobnie jak w ubiegłym roku zostanie udostępniona zachodnia część ogrodu o powierzchni 6 hektarów.

Po zimie pojawiły się tam różnego rodzaju tablice i gry edukacyjne, z których będą mogli korzystać zwiedzający. To jedno z najciekawszych miejsc w Kielcach będzie można zwiedzać w czwartki, piątki, soboty i niedziele w godzinach od 10.00 do 18.00. Na terenie ogrodu będą się też odbywać zajęcia edukacyjne dla szkół.

- Jeszcze jesienią posadzono kilka gatunków roślin cebulowych - poinformował Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika ogrodu.

- Pierwsze wzeszły irysy, teraz wychodzą żonkile, za chwilę pojawią się tulipany. To jest taka specjalistyczna mieszanka różnych roślin cebulowych, które zakwitają wczesną wiosną, ale tak skomponowana, że kwitną cały czas do połowy czerwca - powiedział.

Bartosz Piwowarski dodał, że uzupełniana jest kolekcja hortensji. Zagospodarowywana jest również kolekcja lasów Ameryki Północnej.

- Do tej pory były to tylko drzewa i krzewy. Natomiast teraz będą również rośliny zielne. Będzie m.in. rabata alabastrowa, floksów i rabata preriowa. Ponadto w połowie maja zakończą się prace związane z urządzaniem ogródka hortiterapeutycznego. Będzie to takie miejsce terapeutyczne dla osób z różnymi dysfunkcjami - zaznaczył Bartosz Piwowarski. 

Podczas Święta Kielc na terenie ogrodu odbędzie się także pierwsze „Święto Róż”.

- Nasza różanka jest dość bogata i liczy ponad 4 tysiące 600 sztuk. Cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w czerwcu, kiedy wszystkie róże zakwitają, dlatego postanowiliśmy takie święto zainaugurować - dodał Bartosz Piwowarski.

W części południowo - wschodniej nadal trwają prace budowlane, które powinny się zakończyć do połowy sierpnia. Odkryte jaskinie zostały wyeksponowane i będą stanowić ciekawą ekspozycję geologiczną. Częściowo napełnione są oczka wodne. Powstanie też wodospad, alpinarium oraz ogrody japoński i orientalny. W maju rozpocznie się sadzenie roślin. W najbliższym czasie zostanie także ogłoszony przetarg na zakup małej infrastruktury, czyli m.in. ławek i koszy.

Na inaugurację sezonu 28 kwietnia zaplanowano liczne atrakcje. Będzie m.in. prezentacja ptaków drapieżnych z pokazem sokolniczym, zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem, wiosenny kiermasz roślin oraz zabawy edukacyjne.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution