101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Skutery „zawitały” do świętokrzyskiego kurortu

Data publikacji: 12.04.2019 18:22
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Busko. Elektryczne skutery

Busko. Elektryczne skutery
12.04.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Trzy elektryczne skutery „Blinkee City” stanęły na rynku w Busku-Zdroju. Maszyny napędzane są silnikiem elektrycznym, a korzystać z nich można za pomocą aplikacji.

Prezentacja maszyn to inicjatywa Stowarzyszenia Młode Busko. Jak informuje miejski radny Łukasz Szumilas, takie skutery jeżdżą już m.in. w Kielcach.

- Dlaczego więc nie mogłyby być w Busku-Zdroju? - pyta radny.

Jak dodaje, to innowacyjny, wygodny, ekologiczny środek transportu, który może być praktycznym rozwiązaniem dla mieszkańców, ale i kuracjuszy czy gości odwiedzających kurort.

- Testowaliśmy te skutery w Kielcach i postanowiliśmy pokazać je mieszkańcom Ponidzia. To świetny pomysł na rozwój regionu pod kontem turystycznym czy gospodarczym. Chcemy zainteresować samorządowców bądź potencjalnych inwestorów do wprowadzenia ich m.in. w Busku-Zdroju oraz do uruchomienia stacji bazowych w poszczególnych miejscowościach - mówi Łukasz Szumilas.

Marcin Woch, wiceprezes organizacji „Młode Busko” przekonuje, że elektryczne skutery sprawdzają się, w Kielcach zainteresowanie tymi maszynami jest spore.

- Ciężko teraz o wolny skuter, tyle osób jeździ. Skutery są w pełni elektryczne, płacimy, odpalamy i gasimy je za pomocą telefonu. To przede wszystkim ważne dla naszego środowiska, do rozładowania korków, do szybszego poruszania się po mieście - zaznacza Marcin Woch.

Z kolei Michał Rombalski z „Blinkee City” informuje, że skutery posiadają wymienne baterie. Jak dodaje, na jednej baterii możemy przejechać około 80 kilometrów.

- Sprzęt, który dostarczamy, jest zero emisyjny. Może być ładowany ze źródeł energii odnawialnej. Koszty tej energii są niskie. Obecnie wynajęcie elektrycznego pojazdu kosztuje 69 groszy za minutę - tłumaczy Michał Rombalski.

Busko. Elektryczne skutery12.04.2019 / Fot. Marcin Woch /

W ramach wydarzenia mieszkańcy mogli zapoznać się ze skuterami, a także skorzystać z darmowych przejazdów. Jedną z zainteresowanych osób był Paweł Łygoński, który powiedział, że to całkiem ciekawa inicjatywa.

- Ekosystem cały czas się psuje. Spaliny wpływają na zanieczyszczenie powietrza. Elektryczne samochody weszły już jakiś czas temu i fajnie się sprawdzają, myślę, że i również skutery się przyjmą. Po za tym szybko, oszczędnie - same plusy - podkreśla Paweł Łygoński.

W Kielcach 56 skuterów elektrycznych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution